Zaskakujące fakty o smogu. Niszczy kości i zmienia krew
Kiedy zbliża się okres grzewczy, oprócz rozbudzania grzejników rozbudza się także dyskusja dotycząca smogu. Zarówno lekarze, jak i naukowcy biją na alarm z powodu złej jakości powietrza w naszym kraju. Smog to nie tylko zanieczyszczone powietrze, a całe zjawisko jest zdecydowanie bardziej złożone, niż nam się wydaje, a jego negatywne skutki o wiele bardziej dalekosiężne. O tych rzeczach dotyczących smogu możesz nie wiedzieć.
Spis treści:
Smog niestety jest nieodłącznym elementem polskiej zimy. Kiedy rozpoczyna się okres grzewczy, rozpoczyna się pogarszanie jakości powietrza, którym oddychamy. Najgorszy smog zazwyczaj tworzy się w dużych miastach, jednakże może dotknąć niemal każdej polskiej miejscowości.
Niestety każdego roku polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej dotkniętych przez smog miejsc w Europie. Wydawać by się mogło, że napisano już setki artykułów dotyczących smogu, jednakże część cennych informacji mogła większości uciec.
Smog niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może skrócić nasze życie nawet o kilka lat. Najbardziej podatne są osoby dotknięte chorobami układu oddechowego. Jednocześnie zanieczyszczenia powietrza są znacznie bardziej szkodliwe dla człowieka niż zanieczyszczenia gleby, czy wody.
Warto tutaj przytoczyć także badania chińskich naukowców, którzy przebadali ponad 190 000 ludzi. Zauważyli oni, że smog atakuje nie tylko nasze płuca, ale także serce, wywołując jego arytmię.
"Stwierdziliśmy, że ostra ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego była związana ze zwiększonym ryzykiem objawowej arytmii. Ryzyko pojawiało się w ciągu pierwszych kilku godzin po ekspozycji i mogło utrzymywać się przez 24 godziny. Zależności ekspozycja-reakcja pomiędzy 6 zanieczyszczeniami a 4 podtypami arytmii były w przybliżeniu liniowe bez dostrzegalnych progów stężeń" - powiedział dr Renjie Chen, jeden ze współautorów badań, cytowany przez portal New Atlas.
Kolejni naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenie powietrza wpływa... na nasze kości. Wydawać by się mogło, że jest to nieprawdopodobne, ale jednak. Badacze powiązali wyższy poziom zanieczyszczeń powietrza z szybko postępującą osteoporozą - jest to choroba szkieletowa, która dotyczy utraty masy kostnej.
Stwierdzono, że zanieczyszczenia powietrza doprowadzały do spadku gęstości mineralnej kości, które przez to stawały się bardziej kruche.
Badacze odkryli także, że w szczególności tlenki azotu są głównym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzenia kości. Zanieczyszczenia powodują śmierć komórek kostnych wskutek stresu oksydacyjnego.
"Nasze odkrycia potwierdzają, że zła jakość powietrza może być czynnikiem ryzyka utraty masy kostnej, niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych lub demograficznych.
Zanieczyszczenie powietrza i płeć
Naukowcy z Uniwersytetu Manitoby przebadali grupę ochotników pod względem wpływu spalin samochodowych i ich wpływu na zdrowie. Okazało się, że specjaliści zaobserwowali u tych osób zmiany w składzie krwi, które związane były ze stanem zapalnym, krzepnięciem krwi, infekcją, a także z chorobą naczyniowo-sercową czy układem odpornościowym.
Naukowcy stwierdzili, że im wyższe stężenie spalin, tym pojawiają się większe zmiany we krwi. Jednocześnie wykazano, że kobiety są w dużo gorszej sytuacji.
Trzeba podkreślić, że spaliny samochodowe są istotną składową smogu, który wdychamy w okresie jesienno-zimowym.
"Wiemy już, że w chorobach płuc, takich jak astma i infekcje dróg oddechowych, istnieją różnice między płciami. Nasze poprzednie badania wykazały, że oddychanie spalinami z oleju napędowego powoduje stan zapalny w płucach i ma wpływ na to, jak organizm radzi sobie z infekcjami dróg oddechowych" - mówi dr Hemshekhar Mahadevappa z Uniwersytetu Manitoby.
Chińskie jezioro smogu
W Chinach w styczniu 2023 roku doszło do niecodziennego zdarzenia. Otóż niemal cała Kotlina Syczuańska, której powierzchnia wynosi około 260 000 kilometrów kwadratowych, została wypełniona przez smog. Ludzie mieszkający na tym obszarze byli zamknięci niczym w terrarium, do którego wpuszczono spaliny samochodowe. Mieszkańcy przez całe dnie nie widzieli Słońca.
Badacze wskazywali, że wówczas przekroczone zostały niemal wszystkie normy, zwłaszcza najgroźniejszego pyłu zawieszonego PM2,5. Stanowiło to niezwykle wysokie zagrożenie dla zdrowia setek tysięcy ludzi. Pyły te są szczególnie groźne dla naszego organizmu, ponieważ bardzo łatwo wnikają do naszych płuc, co z kolei prowadzi do ich szybkiego uszkodzenia.
Smog tylko zimą?
Wiele osób może żyć w przeświadczeniu, że smog związany jest wyłącznie z okresem jesienno-zimowym. Otóż nie - smog może pojawić się również latem, kiedy temperatura będzie sięgać powyżej 30 stopni Celsjusza, nie będzie wiatru, ani opadów i będzie wysoka wilgotność powietrza. Wówczas może powstać smog fotochemiczny, czyli smog typu Los Angeles.
Jeśli istnieją odpowiednie warunki, spaliny samochodowe, które zawierają tlenki azotu, tlenki węgla i węglowodory wchodzą w reakcje ze światłem słonecznym. Konsekwencją tych reakcji może być powstanie ozonu, który w wysokich stężeniach jest bardzo niebezpieczny.
Informowanie o smogu to jednocześnie metoda walki
Warto również wspomnieć, że jedną ze skutecznych metod walki ze smogiem jest informowanie o nim. Tutaj bardzo skuteczne są informacje o zanieczyszczeniach powietrza, które są udostępniane w czasie rzeczywistym. Zwiększa to zainteresowanie problemem, co prowadzi z kolei do podejmowania odpowiednich działań w tym zakresie.
"Przyjrzeliśmy się 36 krajom i stwierdziliśmy, że udostępnianie danych w czasie rzeczywistym zwiększyło lokalne zainteresowanie opinii publicznej jakością powietrza i doprowadziło do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w tych miejscach" - powiedział dr La Nauze.