Setki tysięcy zgonów w Europie z powodu smogu. Polska na czele

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Europejczycy chorują i przedwcześnie umierają z powodu zanieczyszczeń powietrza. Prawie 400 tys. zgonów w Europie jest związanych z emisją trzech trujących substancji. Polska jest na czele listy państw, w których społeczeństwa umierają przedwcześnie z powodu smogu.

Smog powoduje setki tysięcy zgonów w Europie. Polska na czele
Smog powoduje setki tysięcy zgonów w Europie. Polska na czele123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prawie 400 tys. zgonów w Europie (tylko w 2021 r.) było związanych z zanieczyszczeniami powietrza. Takiej sytuacji w wielu krajach można było uniknąć, gdyby zanieczyszczenia zostały zredukowane do poziomów określonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Europejska choroba: smog

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała nowe dane na temat zanieczyszczeń generowanych przez przemysł, transport i inne gałęzie gospodarki. Wielkim problemem w Unii Europejskiej są zanieczyszczenia drobnymi cząstkami stałymi (pyły PM2,5), które pogłębiają już istniejące dolegliwości i choroby. Narażone na oddziaływanie pyłów PM2,5 są zwłaszcza dzieci oraz osoby cierpiące na choroby serca. Pyły PM2,5 spowodowały w 2021 r. 253 tys. zgonów - podaje środowiskowy organ europejski.

Zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu (NO2) jest z kolei najbardziej szkodliwe dla osób chorych na cukrzycę i spowodowały 52 tys. zgonów. Krótkotrwałe narażenie na ozon (O3) doprowadziło do 22 tys. zgonów w UE.

W sumie w Europie odnotowano 389 tys. zgonów związanych z zanieczyszczeniami - podała EEA.

Pyły, ozon i dwutlenek azotu w Polsce

"Stężenie substancji, które zanieczyszczają powietrze, utrzymywało się w 2021 r. znacznie powyżej poziomów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)" - stwierdziła EEA w raporcie.

"Ograniczenie tych zanieczyszczeń do poziomów określonych przez WHO zapobiegłoby znacznej liczbie zgonów w państwach członkowskich UE" -dodaje EEA.

Najwięcej zgonów spowodowanych przez trujące pyły PM2,5 odnotowano w Polsce, Włoszech i Niemczech, natomiast najniższy wpływ trujących substancji odnotowano w krajach Europy Północnej, takich jak Islandia, Skandynawia i Estonia.

Z raportu wynika, że narażenie na NO2 i krótkotrwałe narażenie na O3 miało największy wpływ na liczbę zgonów w Turcji, Włoszech i Niemczech.

W sumie w Europie odnotowano 389 tys. zgonów związanych z zanieczyszczeniami - podała EEA.
W sumie w Europie odnotowano 389 tys. zgonów związanych z zanieczyszczeniami - podała EEA.123RF/PICSEL
"Wydarzenia": Powietrze w Polsce jednym z najgorszych w całej Unii EuropejskiejPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas