Nowy rekord stężenia gazów cieplarnianych. "Zmierzamy w złym kierunku"
Meteorolodzy informują o nowym rekordzie zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze. "Pomimo ostrzeżeń naukowców, tysięcy stron raportów i dziesiątek konferencji klimatycznych, nadal zmierzamy w złym kierunku" – powiedział prof. Petteri Taalas, szef Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Eksperci mówią jednogłośnie: musimy pilnie zmniejszyć zużycie paliw kopalnych.
Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała o rekordowej zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze. Jak podaje organ, emisja w 2022 r. konsekwentnie rosła i po raz kolejny osiągnęła najwyższy poziom w historii. Chociaż tempo wzrostu stężenia dwutlenku węgla było odrobinę niższe niż w roku poprzednim, nie ma powodów do radości. W 2022 r. średnie globalne stężenie dwutlenku węgla było o 50 proc. wyższe niż w epoce przedindustrialnej.
Odnotowano również większe stężenia metanu i podtlenku azotu, którego poziom wzrasta z każdym rokiem.
Eksperci z WMO nie mają dobrych wieści. Mówią o zawodzie i braku ambicji krajów, które nieraz zobowiązywały się do znacznego obniżenia emisji.
"Pomimo ostrzeżeń naukowców, tysięcy stron raportów i dziesiątek konferencji klimatycznych, nadal zmierzamy w złym kierunku". - powiedział prof. Petteri Taalas, Sekretarz Generalny WMO. -
Prof. Petteri dodaje, że w związku z postępującymi zmianami klimatu musimy liczyć się z jeszcze bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Chociaż Polska nie jest narażona na takie ekstrema jak inne kraje, to już teraz odczuwamy coraz wyższe średnie roczne temperatury i anomalie z nich wynikające.
O problemie, jakim jest emisja gazów cieplarniany informuje również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW podaje, że niemal połowa emitowanego przez człowieka dwutlenku węgla pozostaje w atmosferze. Część nich - ok. 1/4 - jest pochłaniana przez oceany, a ok. 30 proc. emisji wchłaniają lasy.
Dwutlenek węgla długo "żyje" w atmosferze, więc nawet szybkie zredukowanie emisji do zera nie doprowadzi do nagłego obniżenia się obecnego poziomu temperatury globalnej - informuje IMGW. CO2 odpowiada za ok. 64 proc. efekt ocieplenia klimatu. Powstaje głównie na skutek spalania paliw kopalnych, a także produkcji cementu.