Zagrażają środowisku i dzieciom. E-papierosy to już prawdziwa plaga

Są szkodliwe dla środowiska, trudne w utylizacji, najczęściej przyjeżdżają do nas z Chin i stanowią zagrożenie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. E-papierosy szturmem biorą kolejne rynki i nie oglądają się za siebie. To już prawdziwa plaga.

Eksperci oceniają, że odpady z e-papierosów są jeszcze gorsze niż tradycyjne niedopałki. W Polsce może zostać niedługo wprowadzony zakaz jednorazowych papierosów elektronicznych
Eksperci oceniają, że odpady z e-papierosów są jeszcze gorsze niż tradycyjne niedopałki. W Polsce może zostać niedługo wprowadzony zakaz jednorazowych papierosów elektronicznychAliaksandr ValodzinEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Obecnie największym producentem elektronicznych papierosów na świecie są Chiny. Tamtejszy rynek jest już wart kilkadziesiąt miliardów dolarów. Jak na ironię Chińczycy zakazali u siebie owocowych e-papierosów w 2022 r. i zajmują się głównie ich eksportem. Szacuje się, że Państwo Środka może produkować nawet 95 proc. wszystkich elektronicznych papierosów na świecie.

E-papierosy to gorszy odpad niż zwykłe niedopałki

Ale import z Chin to niejedyny problem. Instytut badawczy ONZ oszacował, że co roku do śmieci trafia już 844 mln e-papierosów. Taka góra odpadów waży ok. 42 tys. ton, czyli mniej więcej tyle, co sześć Wieży Eiffela.

"Jednorazowe e-papierosy to mocny pretendent do tytułu najbardziej szkodliwego dla środowiska i niebezpiecznego produktu konsumenckiego, jaki kiedykolwiek powstał" - mówi Scott Butler, dyrektor Material Focus.

Organizacja oszacowała, że tylko w Wlk. Brytanii co sekundę trafia do śmieci osiem jednorazowych e-papierosów. Nie są one poddawane recyklingowi, więc w ten sposób marnuje się mnóstwo cennych pierwiastków, np. litu.

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych podaje, że w 2023 r. w Polsce same jednorazowe e-papierosy były źródłem blisko 2,5 tys. ton elektrośmieci (uśredniona waga jednorazowego e-papierosa to ok. 25 gramów, zaś sprzedaż jednorazowych e-papierosów w 2023 r. wyniosła ok. 99,7 mln sztuk).

"Odpady z e-papierosów stanowią potencjalnie poważniejsze zagrożenie dla środowiska niż niedopałki papierosów, ponieważ e-papierosy wprowadzają plastik, sole nikotyny, metale ciężkie, ołów, rtęć i łatwopalne baterie litowo-jonowe do dróg wodnych, gleby czy dzikiej przyrody" - oceniają przedstawiciele organizacji Truth Initiative.

Producenci elektronicznych papierosów celują w najmłodszych

Jak podaje Centrum Monitorowania Rynku (CMR), ponad 90 proc. jednorazowych e-papierosów sprzedawanych w Polsce ma smak owocowy, słodyczowy lub napojowy.

Według danych Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych w oficjalnej sprzedaży w Polsce jest ok. 770 smaków e-papierosów, w tym e-papierosy o smaku lodów waniliowych, waty cukrowej, gumy balonowej, arbuza, coli, mango czy energetyków, które są szczególnie atrakcyjne dla dzieci.

Jak wynika z badania ankietowego młodzieży, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca blisko połowa uczniów (47,6%) używa codziennie e-papierosów. E-papierosy stały się najpopularniejszymi produktami z nikotyną wśród dzieci i młodzieży szkolnej, głównie z powodu ich atrakcyjnych smaków.

Białowieskie żubry policzone. Mamy dobre wieściPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas