E-papierosy są katastrofą dla środowiska. Naukowcy biją na alarm
Choć obecnie już borykamy się z prawdziwą plagą niedopałków papierosów zanieczyszczających chodniki i trawniki, to na horyzoncie jest kolejne podobne zagrożenie - e-papierosy. Naukowcy alarmują, że, choć mogą być one zdrowsze od palenia tytoniu, to mają katastrofalny wpływ na środowisko.
Jak oceniają autorzy artykułu opublikowanego na ten temat w czasopiśmie "The Lancet", e-papierosy i urządzenia typu vape będą coraz większym problemem ze względu na odpady, które generowane są podczas ich używania. Odpady te można podzielić na trzy grupy.
Elektroniczne papierosy to niebezpieczne odpady
Pierwszy problem to plastik, którego używa się np. do wkładów w e-papierosach. Naukowcy porównują takie jednorazowe opakowania do kapsułek z kawą, które również stały się popularne w ostatnich latach. Niestety są one zaprojektowane tak, aby wykorzystać je tylko raz i potem wyrzucić. Na dodatek produkuje się je z trudnych do recyklingu tworzyw, które nie rozkładają się w środowisku.
Inne zagrożenie związane z e-papierosami to elektrośmieci. Badanie organizacji Material Focus wykazało, że tylko w Wielkiej Brytanii każdego tygodnia na śmietnik trafia 1,3 mln takich urządzeń, podczas gdy powinny one trafiać do punktów zbiórki elektroodpadów. Nieodpowiednio zutylizowane baterie i płytki drukowane z takich urządzeń grożą pożarem i zanieczyszczeniem środowiska niebezpiecznymi chemikaliami.
Problemem w przypadku e-papierosów i vape'ów jest też nikotyna. I nie mamy tu na myśli tylko uzależnienia od tej substancji. Są kraje, gdzie jest ona uznawana za odpad niebezpieczny, dlatego plastikowe pojemniki, w których sprzedawane są tzw. liquidy czy wkłady do e-papierosów nie mogą być poddawane recyklingowi.
Czy zaleją nas jednorazowe e-papierosy?
Czy zatem nasze środowisko skazane jest na zatrucie e-papierosami? Nie do końca, choć, jak podkreślają naukowcy, wiele musi się pod tym względem zmienić. Ich zdaniem potrzebne są regulacje, które będą nadążać za rynkiem i obejmą m.in. jednorazowe e-papierosy.
Konieczne jest także dookreślenie przepisów, aby można było bezpiecznie i zgodnie z prawem przetwarzać odpady po zużytych urządzeniach tego typu, bo obecnie jest to czasami wręcz niemożliwe.
Zobacz także: Najnowsze wyniki badań nt. rzucania palenia
Źródła: Euro News, The Lancet