Żabka zwróci nam po 50 groszy za butelkę PET. Niestety nie w każdym mieście
W niektórych sklepach Żabka w Polsce klienci mają już możliwość otrzymania rabatu w wysokości 50 groszy za oddanie puszki aluminiowej lub plastikowej butelki. Oferta nie jest jednak jeszcze dostępna w każdym mieście w Polsce i można z niej skorzystać tylko w wybranych sklepach. W ten sposób klienci i klientki sieci mogą się przekonać, jak będzie wyglądał w naszym kraju system kaucyjny.
Żabka, mimo że jeszcze nie jest to wymagane prawnie, od kilku lat testuje w sklepach zwrot opakowań, takich jak butelki plastikowe i aluminiowe puszki. Przy niektórych sklepach stoją tzw. ekomaty, czyli maszyny do wrzucania odpadów. W innych zbiórka odbywa się ręcznie.
Sieć Żabka rozszerza swój system kaucyjny
Niedawno wersja systemu kaucyjnego sieci zagościła już w całych miastach. Pierwsza była Bydgoszcz, a od niedawna możliwość zwrotu opakowań jest też w całej Zielonej Górze. W porównaniu z pierwszym miastem w systemie nazywanym "Zielona odnowa" pojawiła się jedna, ale znacząca różnica.
Zarówno w Bydgoszczy, jak i w Zielonej Górze sklepy Żabka przyjmują plastikowe butelki i puszki aluminiowe w całym mieście. Zmieniła się jednak forma zapłaty za zbierane odpady. Najpierw były to punkty zniżkowe (tzw. żappsy). Jednak w Zielonej Górze postawiono na prostsze rozwiązanie.
W największym mieście woj. lubuskiego każdy, kto przyniesie do sklepu odpady, otrzyma bon rabatowy w wysokości 50 groszy za jedną puszkę lub jedną butelkę. Można go wykorzystać na zakup napoju w butelce PET lub puszce. Oferta dotyczy także piwa. Bon jest ważny przez 7 dni od daty wydruku. Zniżek nie można łączyć - jeden bon uprawnia do rabatu na jeden napój.
Sklepy szykują się na 2025 r.
Jest to zdecydowanie krok w dobrą stronę, a system kaucyjny w wykonaniu Żabki coraz bardziej przypomina ten, który będzie funkcjonował w całej Polsce od 2025 r. Z tą różnicą, że ogólnopolski system będzie jeszcze prostszy. Butelki i puszki oddamy w niemal każdym sklepie, a w zamian otrzymamy 50 groszy w postaci gotówki lub rabatu.
W Polsce do wejścia w życie systemu kaucyjnego przygotowuje się coraz więcej sieci handlowych. Obok Żabki podobne rozwiązania testuje też Biedronka. Przy niektórych sklepach stanęły automaty, które pozwalają zyskać rabat w wysokości 5 groszy za każde opakowanie nadające się do recyklingu.