Prawie połowa Polaków źle segreguje śmieci. Najgorzej jest wśród młodych

Z ostatniego raportu na temat wiedzy o segregacji odpadów w Polsce płyną mało optymistyczne wnioski. Prawie połowa Polek i Polaków nie stosuje obowiązkowego podziału śmieci na pięć pojemników. Szczególnie słabo w badaniu wypadła najmłodsza generacja.

Polki i Polacy, mimo deklaracji, cały czas mają problem z segregacją śmieci - wynika z ostatniego badania
Polki i Polacy, mimo deklaracji, cały czas mają problem z segregacją śmieci - wynika z ostatniego badaniaWojciech Strozyk/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Raport "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?" ujawnia lukę pomiędzy ekologicznymi deklaracjami a rzeczywistymi zachowaniami społeczeństwa w Polsce.

Czy Polki i Polacy potrafią segregować śmieci?

Prawie każdy (90 proc. osób) deklaruje, że segreguje śmieci, tymczasem podział na pięć obowiązkowych frakcji (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio i zmieszane) stosuje zaledwie nieco ponad połowa z nas (58 proc.).

W tej statystyce szczególnie blado wypada pokolenie Z, tak często utożsamiane ze środowiskowymi ideałami i troską o klimat. Badanie ujawniło, że młodzi ludzie dwukrotnie częściej niż generacja baby boomers wcale nie segregują odpadów.

Polacy, którzy nie przestrzegają zasad segregacji odpadów, najczęściej argumentują to brakiem miejsca w domu (41 proc.). 20 proc. respondentów, którzy nie segregują odpadów, wskazują na brak dostępności  odpowiednich pojemników w ich okolicy, a 11 proc. uważa, że segregacja nie przynosi korzyści, wątpiąc w skuteczność recyklingu.

Zaskakującym wnioskiem z badania jest też znaczny sceptycyzm osób do 34 roku życia co do korzyści wynikających z segregacji. Wśród wszystkich badanych w skuteczność systemu recyklingu nie wierzy 12 proc. z tej grupy w porównaniu do 7 proc. respondentów, którzy ukończyli 35 lat.

W przypadku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wciąż mamy w Polsce bardzo wiele do zrobienia. Potwierdzają to także dane Instytutu Ochrony Środowiska z 2022 r., które wskazują, że aż 71 proc. naszych odpadów nie jest zbierana selektywnie.
Paweł Lesiak, Interzero
Aż 11 proc. młodych dorosłych w Polsce nieprawidłowo wyrzuca zużyte baterie
Aż 11 proc. młodych dorosłych w Polsce nieprawidłowo wyrzuca zużyte baterie123RF/PICSEL

Wiedza na temat baterii kuleje

Źle jest także jeśli chodzi o świadomość na temat zużytych baterii. Boimy się ich produkcji, składowania, a recykling ogniw za szkodliwy uznało aż 39 proc. respondentów. 18 proc. wszystkich badanych, z czego 30 proc. młodych (18-34 lata) uważa, że nie da się ich ponownie przetworzyć.

Aż 11 proc. młodych i 6 proc. wszystkich badanych wyrzuca baterie nieprawidłowo, umieszczając je w zwykłych domowych pojemnikach na odpady (czarnym lub żółtym).

Młodzi dorośli mają także mniejszą wiedzę o prawidłowej segregacji zużytych baterii niż osoby 35+. O specjalnych pojemnikach w sklepach wie 62 proc. z nich, podczas gdy o możliwości wyrzucania baterii do elektroodpadów wie tylko 43 proc.

W Polsce rośnie popularność e-papierosów, ale nie idzie to w parze z edukacją na temat ich utylizacji. W badaniu aż 44 proc. osób nie było wskazać poprawnej odpowiedzi, jak radzić sobie z takim odpadem.

Badanie przeprowadziła Opinia24 na zlecenie Interzero i kampanii "Eko bez kantów". Wywiady zostały przeprowadzone przy użyciu techniki CAWI. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych, która liczyła 1005 osób oraz dodatkowa grupa 301 osób w wieku 18-35 lat.

Recykling baterii w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas