Opłata za plastik od nowego roku. Chodzi o naczynia na wynos

Chociaż Polska z systemem kaucyjnym jest w tyle za większością krajów europejskich, od nowego roku wejdzie w życie przepis zapowiadający inne podejście do odpadów. Opłata za jednorazowe produkty, w tym pojemniki na wynos, ma zmniejszyć skalę zaśmiecania.

Podatek od plastiku obejmie plastikowe kubki
Podatek od plastiku obejmie plastikowe kubkiARTUR WIDAK / NurPhotoGetty Images

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące naczyń z plastiku. Od 1 stycznia w Polsce zaczną obowiązywać nowe opłaty naliczane za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Będziemy płacić zwłaszcza za jednorazowe kubki, talerzyki, czy miseczki. Rozporządzenie to odpowiedź na unijną dyrektywę o nazwie Single Use Plastic.

Podatek od plastiku od 1 stycznia 2024 r.

Nowe rozporządzenie w sprawie jednorazowych produktów i nałożonego na nie podatku przyjęto kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz stawki pojawiły się w Dzienniku Ustaw. Zapis ten oznacza, że od 1 stycznia przedsiębiorcy korzystający z wybranych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych będą płacić podatek

W rozporządzeniu mowa jest o opłacie, która zostanie nałożona na przedsiębiorców, jednak w domyśle za zmianę zapłaci klient korzystający z opakowań na wynos. Nowe przepisy powinny zachęcić obywateli do korzystania z własnych naczyń i kubków wielorazowych. Punkty gastronomiczne w większości przypadków chętnie nałożą jedzenie lub naleją napój do takiego pojemnika lub kubka.

Opłaty za użycie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych mają wynieść 0,20 zł w przypadku kubków i wieczek na kubki oraz 0,25 zł w przypadku pojemników na żywność (z pokrywkami lub bez). Jeżeli żywność lub napoje podawane są w naczyniach jednorazowych na miejscu, wówczas przedsiębiorca też jest zobowiązany do uiszczenia opłaty.

Podatek od plastiku zapłacimy (lub zapłaci przedsiębiorca) zwłaszcza w przypadku żywności fast food, a więc w restauracjach KFC, McDonald's, Burger King i innych. 

Kto zapłaci? Przedsiębiorca i klient

Przedsiębiorcy, których bezpośrednio dotyczą zmiany, dowiadują się o nich dopiero na kilkanaście dni przed początkiem obowiązywania przepisów.

Dodatkowy podatek będzie dotyczył produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza plastikowych kubków na napoje i opakowań na żywność na wynos. Jest to uzupełnienie przepisów o gospodarowaniu niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej.

System kaucyjny polegający na odbieraniu kaucji za puszki oraz butelki szklane i plastikowe zacznie obowiązywać w Polsce dopiero w styczniu 2025 r. Systemy kaucyjne cieszą się powodzeniem w wielu krajach Europy; na Słowacji, Litwie, Łotwie, w Niemczech, we Włoszech, Rumunii i innych lrajach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas