Niemcy zmuszą przedsiębiorców, żeby płacili za plastikowe śmieci
Producenci plastikowych opakowań w Niemczech zapłacą od 2025 r. nowy podatek od odpadów. Rząd federalny osiągnął porozumienie w sprawie nowych przepisów, które zobowiązują firmy produkujące m.in. jednorazowe butelki i kubki, aby płaciły co roku datek na rzecz zakładów przetwarzających odpady. Podobne prawo musi u siebie wprowadzić także Polska.
Rząd federalny Niemiec zdecydował w środę, że producenci produktów z plastiku będą płacić za utylizację odpadów zbieranych w parkach i na ulicach. Wstępne szacunki zakładają, że roczne przychody z tego tytułu będą wynosić 450 mln euro (ponad 2,1 mld zł).
Podatek od plastiku w Niemczech od 2025 r.
Wysokość opłaty zależy od rodzaju i liczby produktów, które producenci wprowadzają na rynek. Pieniądze trafią do specjalnego funduszu zarządzanego przez Federalną Agencję Środowiska. Gminy będą je potem mogły przeznaczyć na gospodarowanie odpadami bądź edukację ekologiczną.
Opłata będzie dotyczyć producentów takich produktów jak papierosy (ich filtry zawierają plastik), butelki na napoje, jednorazowe kubki czy pojemniki na jedzenie na wynos. "Nowym standardem musi się stać plastik z recyklingu, a nie plastik jednorazowy" - stwierdziła minister środowiska Steffi Lemke.
"Niedopałki papierosów, butelki, jednorazowe kubki i pojemniki do jedzenia na wynos niestety zbyt często lądują na poboczach, w parkach i lasach, stając się symbolem śmieciowego kryzysu. Dzięki nowym przepisom przeciwdziałamy marnowaniu zasobów i zanieczyszczeniu środowiska, odciążając jednocześnie miasta i gospodarkę komunalną" - powiedziała Steffi Lemke.
Zobacz także: Trwają prace nad światowym traktatem plastikowym
Podobne przepisy będą także w Polsce
Niemieccy producenci po raz pierwszy zapłacą "podatek od plastiku" na wiosnę 2025 r. Opłata będzie wyliczana na podstawie liczby produktów wprowadzonych do obrotu w roku 2024. Pierwsze pieniądze z podatku mają trafić do gmin już jesienią 2025 r.
Ustawa będzie musiała zostać teraz uchwalona przez Bundestag i następnie Bundesrat. Szykowane jest już także odpowiednie rozporządzenie określające konkretne stawki podatku od plastiku.
Przepisy, które przyjął niemiecki rząd federalny będą musiały wejść w życie również w Polsce. Nad ich implementacją pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do rozliczania producentów opakowań z jednorazowego plastiku zobowiązuje państwa członkowskie unijna dyrektywa z 2018 r. Jeden z artykułów mówi o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, czyli właśnie zobowiązaniu ich do płacenia na rzecz gospodarki odpadami (wzięcia za nią szerszej odpowiedzialności).
Wszystkie kraje UE - w tym Polska - mają czas na dostosowanie systemów gospodarki odpadami do rozszerzonej odpowiedzialności producentów do 5 stycznia 2023 r. Warto zaznaczyć, że od 2021 r. w Unii Europejskiej funkcjonuje już "podatek od plastiku" (tzw. plastic tax lub plastic levy). Dotyczy on jednak opłaty za nieprzetworzone odpady z tworzyw sztucznych, a nie jak w przypadku rozszerzonej odpowiedzialności producentów - produktów wprowadzanych na rynek zawierających plastik.