Nie wiesz gdzie wyrzucić żarówkę? To zależy od żarówki

Oprac.: Justyna Nachman

Żarówki to nieodzowny element codziennego życia, ponieważ znajdują się w każdym domu i samochodzie. Z uwagi na ich częstą i intensywną eksploatację, żarówki zużywają się dość szybko. Na szczęście część z nich można poddać recyklingowi. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie żarówki traktujemy w ten sam sposób. Niestety, badania pokazują, że około 1/3 Polaków wciąż nie segreguje elektrośmieci, co negatywnie wpływa na środowisko. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucać poszczególne rodzaje żarówek, aby wspierać recykling.

Gdzie wyrzucać poszczególne rodzaje zużytych żarówek?
Gdzie wyrzucać poszczególne rodzaje zużytych żarówek?materiały prasowemateriały prasowe

Gdzie wyrzucać tradycyjne żarówki?

Obecnie tradycyjne żarówki są rzadko spotykane, ponieważ zużywają znaczną ilość energii w porównaniu z innymi, energooszczędnymi źródłami ciepła. Jednak nadal są używane, np. w piekarnikach czy okapach kuchennych. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka emisja ciepła, dzięki czemu są też wykorzystywane w lampkach solnych. Tradycyjne żarówki nie nadają się do recyklingu, ponieważ łączą w sobie szklane i metalowe elementy.

Tego typu żarówki najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jednak gdy nie ma takiej możliwości, można wyrzucić je do odpadów zmieszanych. Ważne, aby nie wyrzucać ich ani do szkła, ani do tworzyw sztucznych, ponieważ ich skład nie pozwala na takie sortowanie.

Jak utylizować żarówki LED?

Żarówki LED są nowoczesnym rozwiązaniem o wysokiej energooszczędności. Składają się z diod emitujących światło oraz układów elektronicznych, dzięki czemu zapewniają ogromną różnorodność barwy i natężenia emitowanego światła. Są częstym rozwiązaniem zarówno w domach, jak i biurach.

Żarówek LED nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych. Aby je zutylizować, należy oddać je do specjalnych pojemników na elektrośmieci, które można znaleźć np. w sklepach z elektroniką, na stacjach benzynowych lub w PSZOK-ach. Dotyczy to również taśm LED, które należy traktować w taki sam sposób jak inne odpady elektroniczne.

Co zrobić z żarówkami halogenowymi?

Żarówki halogenowe budową przypominają te tradycyjne, jednak wyróżniają się intensywnym światłem i dłuższą żywotnością. Właśnie dlatego są częstym wyborem w oświetleniu technicznym i samochodowym. Żarówki halogenowe wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Niestety, podobnie do zwykłych żarówek, halogeny łączą w sobie szklane i metalowe elementy, przez co nie nadają się do tradycyjnego recyklingu.

Żarówki halogenowe są wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia. Jednak przed wrzuceniem do śmieci zmieszanych, warto zabezpieczyć je przed ewentualnym stłuczeniem, np. zawinąć w szmatkę lub grubą warstwę papieru.

Jak postępować z żarówkami samochodowymi?

W samochodach używane są różne rodzaje żarówek, w tym halogenowe, ksenonowe i LED. To, jak należy z nimi postępować, zależy więc od ich rodzaju żarówki. Halogeny i ksenony można wyrzucić do odpadów zmieszanych, ponieważ nie są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne. Jednak żarówki LED należy oddać do pojemników na elektrośmieci lub PSZOK-ów, gdyż są klasyfikowane jako zużyty sprzęt elektryczny.

Właściwa segregacja odpadów to krok w stronę ochrony środowiska. Odpowiednia utylizacja żarówek nie tylko zmniejsza ryzyko zanieczyszczeń, ale także pozwala na odzyskanie cennych surowców. Dzięki temu każdy z nas może mieć realny wpływ na stan naszej planety.

Polska podjęła złą decyzję na mundialuINTERIA.PL
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas