Mamy złą wiadomość. Plastiku w oceanach będzie dużo, dużo więcej

Od 2005 r. ilość plastiku dostającego się do oceanów zwiększyła się "bez precedensu", a do 2040 r., jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może wzrosnąć trzykrotnie - wynika z badania opublikowanego w środę.

Ilość plastiku w oceanach jest ogromna i będzie jeszcze rosnąć. Do 2040 r. może wzrosnąć niemal trzykrotnie - szacuje nowe badanie
Ilość plastiku w oceanach jest ogromna i będzie jeszcze rosnąć. Do 2040 r. może wzrosnąć niemal trzykrotnie - szacuje nowe badanieANADOLU AGENCYGetty Images

W 2019 r. w oceanach na świecie pływało 171 bilionów cząsteczek plastiku - wyliczono w badaniu pod nadzorem 5 Gyres Institute, amerykańskiej organizacji promującej redukcję zanieczyszczenia plastikiem. Badacze przewidują, że ilość tworzyw sztucznych zanieczyszczających morza i oceany może wzrosnąć 2,6-krotnie do 2040 r., jeśli nie zostaną przedstawione żadne wiążące prawnie rozwiązania.

Alarmujący wzrost plastikowych śmieci w oceanach

Badanie przyjrzało się danym nt. plastików zanieczyszczających powierzchnię oceanów z niemal 12 tys. stacji badawczych w sześciu regionach. Dane pochodziły z lat 1979 - 2019. "Odkryliśmy alarmujący trend niezwykłego wzrostu ilości mikroplastików w oceanach na całym świecie od czasu przełomu wieków" - mówi Marcus Eriksen, współzałożyciel 5 Gyres Group. "Potrzebujemy silnego, prawnie wiążącego traktatu ONZ o zanieczyszczeniach z plastiku, który powstrzymałby problem u źródła" - dodał Eriksen.

Mikroplastiki są szczególnie groźne dla oceanów, bo nie tylko zanieczyszczają wodę, ale również uszkadzają organy wewnętrzne morskich zwierząt, które mylą drobiny tworzyw sztucznych z jedzeniem. Nowe badanie pokazuje, że poziom zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem był niedoszacowany. "Liczby podane w nowym badaniu są zdumiewające i niemal niewiarygodne" - powiedział Paul Harvey, naukowiec i ekspert ds. tworzyw sztucznych australijskiej firmy konsultingowej Environmental Science Solutions.

Plastiku w oceanach będzie dużo, dużo więcej

ONZ rozpoczęło w listopadzie w Urugwaju negocjacje nad porozumieniem dotyczącym walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Jego celem jest stworzenie prawnie wiążącego traktatu do końca przyszłego roku. Organizacja ekologiczna Greenpeace jest zdania, że bez silnego międzynarodowego traktatu ilość plastikowych śmieci może się zwiększyć dwukrotnie w przeciągu kolejnych 10-15 lat i trzykrotnie do 2050 r.

W niedzielę osiągnięto porozumienie nad innym traktatem, który ma pomóc chronić bioróżnorodność w morzach i oceanach na całym świecie.

Owady i mąka ze świerszczyINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas