Liście i skoszona trawa. Gdzie wyrzucać odpady zielone?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Pielęgnacja ogrodu, koszenie trawy czy przycinanie krzewów przyczynia się do generowania odpadów zielonych. Warto zastanowić się, co należy zrobić z takimi pozostałościami. Czy można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane? Dowiedz się, co należy zrobić z liśćmi, skoszoną trawą i gałęziami.

Grabienie liści w ogrodzie.
Grabienie liści w ogrodzie. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to są odpady zielone?

Przed odpowiedzią na pytanie, gdzie wyrzucać odpady zielone, najpierw należy wyjaśnić, co kryje się pod tym pojęciem. Zaliczają się do nich wszelkie materiały pochodzenia organicznego, takie jak:

  • gałęzie i zdrewniałe łodygi,
  • liście,
  • skoszona trawa,
  • resztki jedzenia, owoce i warzywa,
  • niezaimpregnowane drewno,
  • wyrwane rośliny.

Natomiast nie wszystkie śmieci pochodzenia organicznego zaliczają się do odpadów zielonych. Nie należy do nich wrzucać ziemi, kamieni, zaimpregnowanego drewna, oleju, kości i odchodów zwierząt, mięsa, padliny czy popiołu.

Gdzie wyrzucać skoszoną trawę?

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać skoszoną trawę? Odpowiedź jest prosta. Powinna ona trafić do kontenera na odpady zielone lub biodegradowalne. Jeśli w twojej okolicy firma zbierająca śmieci nie odbiera takich pozostałości, worki z trawą należy przewieźć do PSZOKu lub miejskiego kompostownika.

Jednak nie jest to jedyny sposób na pozbycie się takich odpadów. Skoszoną trawę możesz wykorzystać inaczej. Oto pomysły na jej praktyczne zastosowanie:

  • ściółka do warzywnika i kwiatów ozdobnych,
  • element nawozu naturalnego, którym można nawozić wiele rodzajów roślin.

Zatem nie zawsze musisz pozbywać się skoszonej trawy. Ogrodnicy skorzystają na zastosowaniu jej przy uprawie roślin. Działając w ten sposób, zadbasz naturalnie o nawożenie przydomowego warzywnika czy rabat, a przy tym ograniczysz konieczność przemysłowego przetwarzania odpadów zielonych. To doskonałe rozwiązanie dla twojej kieszeni i środowiska naturalnego.

Gdzie wyrzucać liście?

Jesienią drzewa zrzucają naturalnie liście. Wynika to z procesów przygotowawczych do sezonu wegetacyjnego. Dzięki pozbyciu się ulistkowienia rośliny ograniczają utratę wody, substancji odżywczych i łatwiej utrzymują odpowiednią temperaturę, nawet podczas mrozu. Co to oznacza dla właścicieli ogródków? Trawnik wkrótce zostanie pokryty wielokolorowymi i suchymi liśćmi. Jeśli chcesz zadbać o porządek, należy je zgrabić i zutylizować.

Zatem gdzie wyrzucać liście? Podobnie jak skoszona trawa, należą one do odpadów zielonych i należy je dać do specjalnego kosza do śmieci biodegradowalnych. Możesz je także przewieźć do miejskiego kompostownika. Wielu ogrodników decyduje się na samodzielne przetworzenie pozostałych liści na naturalny nawóz. Tak uzyskany kompost wykorzystasz wiosną do odżywienia uprawianych roślin w ogrodzie. Suszone liście niektórych roślin, takich jak np. orzech włoski wykorzystasz także do tworzenia domowych nalewek.

Co ze zwyczajem palenia stert z uzbieranego listowia? Absolutnie nie powinieneś tego robić, gdyż jest to zabronione. Za nielegalne ogniska możesz zostać obciążony mandatem w wysokości 500 zł. Ta kara wynika z zanieczyszczania środowiska i sąsiednich posesji np. dymem. Ponadto ognisko może wymknąć się spod kontroli i stworzyć poważne zagrożenie pożarowe. Należy zatem pozbywać się suchych liści z posesji w legalny sposób, czyli oddać worki z odpadami do PSZOKu lub do kontenera na śmieci biodegradowalne.

Gdzie można wywieźć gałęzie?

Co zrobić z gałęziami i zdrewniałymi łodygami? Te elementy również zalicza się do odpadów zielonych. Zatem możesz je umieścić w worku na śmieci biodegradowalne, zawieźć do PSZOKu lub poczekać na gminny czy miejski wywóz takich materiałów. Przed spakowaniem ich do worków, trzeba je rozdrobnić na mniejsze kawałki.

Ogrodnicy mogą wykorzystać takie odpady zielone do tworzenia naturalnych nawozów. Natomiast do kompostownika trzeba wrzucać jedynie zdrowe części roślin. W innym wypadku nawóz będzie zanieczyszczony, a jego zastosowanie odbije się negatywnie na uprawianych kwiatach, warzywach, drzewach lub krzewach. Grubsze gałęzie sprawdzą się także jako wsporniki do roślin.

Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas