Gdzie wyrzucić ręcznik papierowy? Wielu Polaków popełnia ten błąd
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Segregacja odpadów nadal potrafi sprawić problemy wielu Polkom i Polakom. Mimo że z roku na rok coraz więcej wiemy na temat tego, do jakiego pojemnika wyrzucić konkretne śmieci, to bywają odpady, z którymi do końca nie wiemy co zrobić. Do takich bez wątpienia można zaliczyć ręcznik papierowy, którego nazwa może być dla nas bardzo myląca, bo tylko w nielicznych przypadkach można go wyrzucić do niebieskiego pojemnika.
Ręcznik papierowy to przedmiot, który przyda się w każdym domu. Dzięki niemu możemy szybko pozbyć się rozlanej wody, wysuszyć naczynia czy posprzątać różnego rodzaju plamy i nieczystości - w kuchni i nie tylko. Ręczniki papierowe doskonale sprawdzają się też np. do mycia okien.
Recykling ręcznika papierowego. Czy nadaje się do niebieskiego pojemnika?
Problem pojawia się jednak, gdy już wykorzystamy kilka listków takiego papieru. Możemy wtedy zadać sobie pytanie: gdzie wyrzucić ręcznik papierowy? Intuicja będzie zapewne podpowiadać nam, że skoro ma w nazwie "papierowy", to powinien trafić do niebieskiego pojemnika. Nic bardziej mylnego.
Ręcznik papierowy możemy wyrzucić do papieru tylko pod jednym warunkiem: że będzie on nieużywany. Zużyty, mokry lub zabrudzony ręcznik papierowy należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane w kolorze czarnym.
Dlaczego zużytego ręcznika papierowego nie wolno wyrzucać do niebieskiego pojemnika? Papier toaletowy i ręcznik papierowy nadają się co prawda do recyklingu, ale tylko pod warunkiem, że będą czyste i suche.
W przeciwnym razie - gdy są brudne i/lub mokre czy zatłuszczone - odzyskanie z nich surowca w postaci papieru będzie niemożliwe. Ponadto zabrudzone odpady mogą zanieczyścić pozostałą makulaturę, która jest frakcją wyjątkowo podatną na zabrudzenie. Wystarczy kilka zatłuszczonych odpadów, aby uniemożliwić recykling całego dużego pojemnika zawierającego papier.
Ręcznik papierowy i toaleta to zły pomysł. Tak zatkasz kanalizację
Musimy także pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać ręcznika papierowego (ani suchego, ani mokrego) do toalety. W przeciwieństwie do papieru toaletowego ręczniki papierowe są zaprojektowane tak, aby nie rozpuszczały się w wodzie.
Wyrzucenie zużytego lub czystego ręcznika papierowego do toalety może skutkować tym, że zatkamy w ten sposób kanalizację. Dzieje się tak szczególnie, gdy wyrzucamy do toalety duże ilości ręcznika. Tworzą one trudne do usunięcia zatory, które blokują swobodny przepływ innych nieczystości.