Dziś Dzień bez Śmiecenia 2022. Skąd się wziął i co możemy zrobić?

11 maja obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. To inicjatywa wypracowana przez młodych aktywistów, która ma za zadanie przypominać wszystkim o zasadach segregacji odpadów i ograniczaniu powstawania śmieci.

11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. To okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze zasady segregacji odpadów. Odpowiednio posegregowane śmieci pozwolą usprawnić proces recyklingu
11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. To okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze zasady segregacji odpadów. Odpowiednio posegregowane śmieci pozwolą usprawnić proces recyklinguUnsplash

Dzień bez Śmiecenia - skąd się wziął?

Dzień bez Śmiecenia, który obchodzony jest 11 maja, znany jest również jako World non-waste Day. Na pomysł zorganizowania takiego ekologicznego święta w 2007 roku wpadła młodzież z kilkunastu krajów Europy w ramach inicjatywy "Europejski Eko-Parlament Młodzieży".

11 maja to data wybrana nieprzypadkowo. To właśnie tego dnia, w 2001 roku w Polsce zaczął obowiązywać system gospodarki odpadami opakowaniowymi, takimi jak plastikowe butelki czy kartony po mleku. ""Edukujemy, przygotowujemy szereg materiałów edukacyjnych, realizujemy wydarzenia w terenie i online, organizujemy konkursy i wydarzenia edukacyjne w całej Polsce" - informują organizatorzy.

Celem Dnia bez Śmiecenia jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.
Właściwe segregowanie jest kluczowe, jeśli chcemy zadbać o naszą planetę. Istotne jest także ograniczanie ilości wytwarzanych odpadówMateusz WłodarczykAgencja FORUM

Jakość odpadów ma duże znaczenie

Co roku Dzień bez Śmiecenia odbywa się pod innym hasłem. Edycja 2022 odbywa się pod szyldem "Jakość ma znaczenie". Jest to nawiązanie do jakości surowców, które powstają z odpadów. Aby uzyskać surowiec jak najlepszej jakości, recyklerzy powinni otrzymać odpady, które będą odpowiednio posegregowane i niezanieczyszczone szkodliwymi substancjami.

- Im wyższa jakość surowca, tym niższy nakład pracy na doczyszczanie oraz lepszy uzysk w procesie. Przekłada się na to koszty, ale przede wszystkim oszczędza energię, wodę czyli nasze surowce naturalne - mówi Beata Szynkiewicz z PET Recycling Team.

Dzień bez śmiecenia. Co możemy zrobić?

Z okazji Dnia bez Śmiecenia 2022 warto przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach segregacji śmieci. To także dobry moment, aby zapoznać się z istotnymi wskazówkami dotyczących segregowania odpadów:

  • segregujmy odpady z podziałem na pięć frakcji: tworzywa, papier, szkło, bioodpady i śmieci zmieszane;
  • segregujmy świadomie - czytajmy etykiety i informacje odnośnie segregowania na produktach i pojemnikach;
  • idąc na zakupy zabierzmy własną torbę;
  • zgniatajmy i opróżniajmy plastikowe i aluminiowe opakowania przed wyrzuceniem - w ten sposób zaoszczędzimy miejsce;
  • odkręcajmy nakrętki z butelek plastikowych i przekażmy je potrzebującym;
  • nie wyrzucajmy odpadów mocno zabrudzonych czy zatłuszczonych, ponieważ takie nie nadają się do recyklingu;
  • nie wyrzucajmy talerzy i kubków ceramicznych do pojemników na szkło;
  • starajmy się unikać wyrzucania bioodpadów, papieru i szkła w workach lub reklamówkach - utrudnia to proces recyklingu.
Jak być "eko"? Najlepiej zacząć od małych krokówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas