Amazon ma problem z plastikiem. Ilość odpadów wzrosła o prawie 10 proc.
Mimo deklaracji mówiących o tym, że na całym świecie gigant zakupów online redukuje zużycie plastiku, Amazon na swoim największym rynku zwiększył ilość tego typu odpadów. Raport organizacji ekologicznej wskazuje, że w USA zużycie tworzyw sztucznych w przesyłkach sklepu w 2022 r. wzrosło o 9,6 proc. w porównaniu z poprzednim okresem.
Szacuje się, że tylko w 2022 r. na terenie Stanów Zjednoczonych firma Amazon dostarczyła do klientów niemal 5 mld przesyłek. Są one pakowane w opakowania z kartonu, ale do zabezpieczenia produktów używa się także "poduszek" z tworzywa sztucznego.
Amazon w 2022 r. wygenerował w USA o 9,6 proc. plastiku więcej
Jak wskazują wyliczenia amerykańskiej organizacji ekologicznej Oceana, w 2022 r. Amazon zwiększył ilość wykorzystanych "wypełniaczy" tego typu o 9,6 proc. w porównaniu z 2021 r. Dodatkowo zużyte "poduszki" wykonane w całości z plastiku, ułożone obok siebie, mogłyby okrążyć Ziemię 200-krotnie.
W ciągu roku jeden z największych sklepów internetowych na świecie wygenerował w USA prawie 97 tys. ton plastikowych odpadów - wyliczyli ekolodzy.
Jak podkreśla Oceana, Amazon co prawda ujawnił niektóre dane na temat opakowań z tworzyw sztucznych używanych przez firmę na całym świecie, ale nie podaje dokładnych statystyk zużycia plastiku na rynku amerykańskim ani tych dotyczących zakupów realizowanych przez zewnętrznych dostawców.
Klienci Amazona z USA zostają w tyle
"Niepokoi nas to, że Amazon nie potrafi zredukować zużycia plastiku w USA. Firma radykalnie zmniejszyła ilość opakowań z tworzyw sztucznych na innych ważnych rynkach, takich jak Europa czy Indie. Dlaczego klienci ze Stanów Zjednoczonych zostają w tyle?" - mówi Matt Littlejohn z organizacji Oceana.
Zobacz również:
Amazon deklaruje, że w 2022 r. zmniejszył ilość używanego plastiku aż o 11,6 proc. w porównaniu z 2021 r. Jednak, jak zauważyli ekolodzy, dzieje się to z pominięciem rynku amerykańskiego. Tymczasem w Europie gigant e-commerce potrafił np. zastąpić plastik jednorazowego użytku w opakowaniach papierem nadającym się w 100 proc. do recyklingu.
Oceana obawia się, że niechęć Amazona do wycofywania plastiku przełoży się na problemy dla ekosystemów wodnych. Na podstawie badania dotyczącego zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi opublikowanego w magazynie "Science" oszacowano, że nawet 10 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych wygenerowanych przez Amazon w 2022 r. dostanie się do globalnych dróg wodnych, mórz i oceanów.