Flamingi

Aktualizacja

Flamingi (Phoenicopteridae) to rodzina dużych ptaków brodzących, obejmująca sześć gatunków, występujących głównie w tropikalnych i subtropikalnych regionach obu Ameryk, Afryki, Azji i Europy. Charakteryzują się długimi nogami, szyjami oraz charakterystycznym różowym upierzeniem, które zawdzięczają karotenoidom obecnym w ich diecie, składającej się głównie z drobnych skorupiaków i planktonu. Flamingi odgrywają kluczową rolę w ekosystemach wodnych, wpływając na struktury biologiczne i chemiczne środowisk, w których żyją.

Flaming.
Flaming. 123RF/PICSEL

Flamingi - najważniejsze informacje

Rodzaj:
flaming
Rodzina:
flamingi
Rząd:
flamingowe
Gromada:
ptaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją flamingi? Naturalne środowisko

Flamingi zamieszkują wszystkie ciepłe strefy klimatyczne, oprócz Australii i Oceanii. Wyróżnia się 6 gatunków tych ptaków. 

Najliczniejszy flaming różowy (Phoenicopterus roseus) żyje w Afryce, południowej Azji oraz Europie (przede wszystkim na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego). 

Flaming mały (Phoeniconaias minor) występuje głównie na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich oraz w północno-zachodnich Indiach. 

Gatunek chilijski (Phoenicopterus chilensis) można spotkać w południowych regionach Ameryki Południowej. 

Flaming krótkodzioby (Phoenicoparrus jamesi) występuje w Andach. W tym regionie żyje także odmiana andyjska (Phoenicoparrus andinus). 

Flamingi karmazynowe (Phoenicopterus ruber) zamieszkują głównie wybrzeża Morza Karaibskiego. Występuje także na Wyspach Galapagos. 

Flamingi żyją w stadach. Tryb życia i zachowanie

Flamingi żyją w stadach głównie ze względów bezpieczeństwa. W momencie dostrzeżenia zagrożenia przez jednego osobnika informuje on o tym swoich towarzyszy. Stada tych ptaków mogą być bardzo liczne. Nierzadko składają się z nawet 30 000 osobników. 

Samice składają po jednym jajku wyłącznie wiosną. Bardzo rzadko zdarza się, aby było ich więcej. Gniazda flamingów są ulepione z mułu i mają kształt ściętych stożków. Jajko jest wysiadywane przez oboje rodziców przez około 30 dni. Ptaki te tworzą pary na całe swoje życie. Młode są gotowe do samodzielnego życia po około 70 dniach. Mniej więcej po miesiącu mogą zdobywać pokarm. W ciągu pierwszych 6 tygodni życia młode flamingi są karmione ptasim mleczkiem, czyli wydzieliną wola rodziców. Dopiero po tym czasie formuje się u nich dziób, którym mogą samodzielnie zdobywać pokarm. 

Jak wygląda flaming?

Charakterystyczny dla flamingów jest dziób, który służy do odcedzania wody. Dzięki niemu mogą one wybrać to, co nadaje się do spożycia. Żywią się głównie roślinami, nasionami, skorupiakami, rybami i mięczakami. Wybierają jednak tylko pokarm, którego rozmiar nie przekracza 1 cm. 

Flamingi mają długie i ruchliwe szyje. Mogą je wyginać w dowolnym kierunku. Te ptaki mają bowiem aż 19 kręgów szyjnych. W czasie spoczynku szyja przybiera kształt litery „S”. 

Młode flamingi są białe, a dopiero, gdy dorosną, nabierają różowej barwy. W tym celu rozprowadzają oleistą substancję produkowaną przez gruczoły kuprowe. Za pomocą dzioba przenoszą ją po całym ciele, a ich pióra nabierają różowego koloru. Substancja ta zapewnia wodoodporność. 

Dlaczego flamingi są różowe?

  • Intensywność kolory flamingów zależy głównie od ich diety. Bardziej różowe są osobniki spożywające więcej skorupiaków bogatych w karotenoidy, z których pozyskują barwnik. 
  • Hormon odpowiedzialny za produkcję wydzieliny, którą karmione są młode, działa tak samo, jak u ssaków. Jest ona wytwarzana przez oboje rodziców.
  • Młode pod nieobecność rodziców zostają pod opieką innych dorosłych ptaków ze stada. 
  • Flamingi to towarzyskie i wierne zwierzęta. W momencie zagrożenia działają wspólnie, co zwiększa ich szanse na przeżycie. 
  • Dorosłe flamingi świetnie latają, natomiast młode są doskonałymi pływakami. 
  • Średnia długość życia tych ptaków to około 30-40 lat. 
  • Flamingi to ptaki, które praktycznie nie migrują. Zdarzają się przenosiny na inny obszar, co jest spowodowane przede wszystkim brakiem pożywienia lub zagrożeniem. Migracje odbywają się jednak zawsze na niewielkich odległościach.
  • Średnia waga samic to 2,2 kg. Samce są nieco cięższe i ważą około 2,8 kg. 
  • Flamingi mają imponującą rozpiętość skrzydeł, która wynosi od 140 do 165 cm.
  • Ptaki te swoimi stopami zaganiają wodne stworzenia, które następnie wydobywają za pomocą dziobów. Są w stanie wstrzymać oddech, dlatego mogą żerować pod wodą przez dłuższy czas. 

Młode flamingi grupują się z innymi osobnikami w podobnym wieku i tworzą swego rodzaju żłobki. Rodzice są w stanie rozpoznać swoje dziecko nie tylko po wyglądzie, ale także po charakterystycznych dźwiękach, które ono wydaje. W porze karmienia odnajdują swoje młode i dostarczają im pokarm. Flamingi nigdy nie karmią innych piskląt.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas