Dracena

Piątek, 19 stycznia 2024 (15:21) Aktualizacja Wtorek, 28 maja 2024 (13:26)
Dracena (Dracaena Vand. ex L.) to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych. Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Afryki, Azji i Ameryki Środkowej. Draceny są popularnymi roślinami doniczkowymi, cenionymi za dekoracyjne, często barwne liście oraz łatwość uprawy. Mogą mieć formę krzewów lub niewielkich drzewek. Wymagają jasnego, ale nie bezpośredniego światła oraz umiarkowanego podlewania. Są również cenione za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.
Dracena Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Dracena jest rośliną niebezpieczną dla kotów. /123rf.com /123RF/PICSEL

Dracena - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    dracena

  • Rodzina:

    szparagowate

  • Rząd:

    szparagowce

  • Gromada:

    rośliny naczyniowe

  • Królestwo:

    rośliny

Rodzaj dracena obejmuje gatunki roślin rodzime dla terenów półpustynnych i lasów deszczowych:
  • Afryki — występuje tu 70% wszystkich gatunków draceny, większość na obszarze klimatu równikowego, znacznie mniej w strefie zwrotnikowej; 
  • Azji — na obszarze klimatu równikowego od południowych Indii, przez południowe regiony Chin i Azję Południowo-Wschodnią; 
  • Ameryki Środkowej i Południowej; 
  • północnej Australii;
  • Hawajów — rośnie tam 7 endemicznych gatunków dracen;
  • Wysp Kanaryjskich — występuje tam m.in. dracena smocza. 

Jak wygląda dracena?

Rodzaj dracena obejmuje ok. 188 gatunków drzew, krzewów, pnącz, nierozgałęzionych półkrzewów i roślin zielnych. Niektóre zaliczają się do kategorii gruboszowatych. Są nagie i osiągają wysokość od kilku cm do ponad 40 m. 
  • Korzenie: niekiedy mają barwę pomarańczową, czasem tworzą bulwy.
  • Liście: ulistnienie dwurzędowe lub skrętoległe. Liście ułożone naprzemianlegle, zebrane w rozety lub na wierzchołkach pędów bocznych. Mogą też wyrastać w wierzchołka kłącza. Blaszki jajowate, mieczowate lub paskowane, przeważnie obejmujące łodygę.  
  • Kwiaty: zebrane w wierzchołkowe, groniaste kwiatostany, które czasem są pozornie wyrastające kątowo na bezlistnych, karłowatych pędach bocznych. Okrywa kwiatowa biała, rzadziej nabiegła zielono lub fioletowo. Składa się z 6 listków równej wielkości, zrośniętych w dolnej części w rurkę. Zalążnia górna trójkomorowa, z jednym zalążkiem w każdej komorze. Szyjka słupka zwieńczona główkowatym bądź płytko trójklapowym znamieniem. 
  • Owoce: jagody o kształcie zbliżonym do kuli, zawierają 3 duże nasiona bez łupin.

Popularne odmiany dracen

W uprawie znajduje się wiele gatunków i kultywarów dracen. Do najczęściej spotykanych należą:
  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) — roślina rosnąca naturalnie na Madagaskarze, gdzie osiąga wysokość do 3 m. Zdobyła też popularność w uprawie doniczkowej z uwagi na małe wymagania glebowe. Do popularnych odmian draceny obrzeżonej zalicza się Bicolor, Tricolor i Colorama;

  • Dracena smocza (Dracaena draco) — gatunek endemiczny określany również jako drzewo smocze lub smokowiec. W naturze osiąga nawet do 20 m wysokości. Występuje bardzo rzadko, wyłącznie na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i w Maroku. W uprawie doniczkowej osiąga do 1 m wysokości; 

  • Dracena wonna (Dracaena fragrans) — roślina drzewiasta występująca w tropikalnych obszarach Afryki, gdzie osiąga wysokość 3-6 m. Jej odmiany doniczkowe, m.in. Lindenii, Victoria i Warneckii, cechują się znacznie mniejszym rozmiarem i dorastają zwykle do wysokości ok. 60 cm. 

Czego nie lubi dracena i jak uprawiać ten kwiat? 

Draceny preferują stanowiska jasne, jednak nie nadmiernie nasłonecznione. Większe wymagania co do ilości światła mają odmiany o kolorowych liściach. Rośliny nie należy stawiać blisko źródła ciepła, np. przy piecu czy kaloryferze. 

Draceny preferują podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne. 

Draceny nie lubią suchości, ale nie tolerują też przelewania. Nadmiar wody w podstawce powoduje gnicie korzeni, a przesuszenie wywołuje opadanie liści.

Draceny latem należy podlewać 1-3 razy w tygodniu, zimą rzadziej (nawet 1 raz w tygodniu). 

Draceny cechuje palowy system korzeniowy. Dlatego ich doniczki powinny być stosunkowo wąskie, odpowiednio wysokie i dopasowane do wieku oraz rozmiaru rośliny. 

Przyczyną brązowienia końcówek liści mogą być nieodpowiednie warunki wilgotnościowe (za mało lub za dużo wody) oraz brak ważnych składników odżywczych (fosforu, azotu czy potasu).

Uschnięte liście draceny należy usunąć, a następnie zadbać o odpowiednio często podlewanie rośliny. Można też spryskać jej liście wodą. 

Młode draceny zaleca się przesadzać co roku, a starsze — raz na 2-3 lata. 

Temat Dracena znajdziesz również w serwisie:

Dracena - Wiadomości