Dlaczego liście kwiatów doniczkowych żółkną? 5 powodów i ratunek
Zastanawiasz się, dlaczego żółkną liście kwiatów doniczkowych? Niestety, ale trudno jednoznacznie wskazać przyczynę takiej sytuacji. Na pogorszenie stanu roślin mogą bowiem wpływać rozmaite czynniki związane z pielęgnacją oraz chorobami. Sprawdź, co prawdopodobnie jest powodem żółknięcia liści i dowiedz się, jak ratować rośliny przed całkowitym obumarciem.

- Liście kwiatów doniczkowych żółkną z powodu problemów z chlorofilem, co może być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją lub chorobą grzybową.
- Nieprawidłowe podlewanie i nawożenie oraz niewłaściwe podłoże czy temperatura także mogą przyczynić się do zażółcenia liści.
- Żółte liście czasami trzeba usunąć, zwłaszcza jeśli nie ma szans na ich regenerację, aby zapobiec chorobom i poprawić kondycję roślin.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Dlaczego liście kwiatów doniczkowych żółkną?
Za zielony kolor liści kwiatów doniczkowych odpowiada chlorofil, kluczowy dla prawidłowego przebiegu fotosyntezy. Nieprawidłowości w obrębie wytwarzania tego barwnika objawiają się żółknięciem liści i powstawaniem na nich plam o nieregularnych kształtach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż u podłoża tzw. chlorozy (zaburzeń produkcji chlorofilu) leży najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja lub choroba grzybowa. Oto najczęstsze przyczyny takiego stanu.
Błędne podlewanie. Dla utrzymania dobrej kondycji gatunków roślin duże znaczenie ma odpowiednie podlewanie. Dlaczego żółkną liście kwiatów doniczkowych? Powodem może być zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość wody. Narażenie na długotrwałą suszę sprawia, że do elementów rośliny położonych daleko od korzeni nie docierają składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei nadmierne podlewanie przyczynia się do niedotlenienia korzeni.
Niepoprawne nawożenie. Powodem pojawienia się żółtych liści często jest nieodpowiednie nawożenie rośliny. Wybór odżywki o niewłaściwym składzie, dostarczanie zbyt dużej ilości składników mineralnych czy całkowite zaniechanie nawożenia mogą spowodować poparzenie oraz zmianę zabarwienia liści.
Nieodpowiednie podłoże. Odpowiedzi na pytanie „dlaczego liście kwiatów doniczkowych żółkną” można doszukiwać się też we wnętrzu doniczki. Odczyn podłoża wpływa na zdolność roślin do wchłaniania składników odżywczych i mineralnych. Zarówno zbyt kwaśna, jak i zbyt zasadowa ziemia często przyczyniają się do powstania niedoborów. Dlatego warto zadbać o odpowiednie pH - najlepiej w granicach 6-7. W takich warunkach dobrze czuje się większość gatunków roślin uprawianych w doniczkach.
Niewystarczająca ilość światła. Żółknięcie liści kwiatów doniczkowych może powodować też zbyt małe nasłonecznienie. Niedostateczna ilość światła powoduje uruchomienie naturalnych mechanizmów obronnych. Polegają one na wykorzystaniu zapasów energii zgromadzonych w poszczególnych częściach rośliny. To z kolei wywołuje zmianę zabarwienia i obumieranie liści.
Przemarznięcie rośliny. Na przemarznięcie są narażone zwłaszcza ciepłolubne gatunki wywodzące się z gorących stref klimatycznych. Zetknięcie z niską temperaturą, np. w czasie transportu lub intensywnego wietrzenia mieszkania, może spowodować skurczenie liści oraz pojawienie się na ich powierzchni plam o zabarwieniu od żółtego do ciemnobrązowego.
Czy żółte liście należy obcinać?
Gdy wiesz już, dlaczego liście kwiatów doniczkowych żółkną, pewnie zastanawiasz się również, czy należy usuwać elementy rośliny o zmienionym kolorze. Jeśli źle wpływają one na estetykę i wydaje ci się, że nie ma szans na przywrócenie ich pierwotnego wyglądu, prawdopodobnie lepiej będzie je obciąć. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób grzybowych oraz wpłynie na zwiększenie ilości substancji odżywczych dostarczanych do zdrowych części rośliny.
Może się też zdarzyć, że zmiana koloru dotknie jedynie niewielki fragment liścia. Wówczas przed obcięciem zmienionej części można spróbować znaleźć potencjalną przyczynę problemu i usunąć ją (np. przestawić roślinę w lepiej nasłonecznione miejsce), a następnie odczekać kilka dni.
Jak ratować kwiaty doniczkowe z żółtymi liśćmi?
Sposób postępowania z rośliną mającą zżółknięte liście należy dopasować do konkretnego gatunku.
Poniżej znajduje się lista popularnych kwiatów doniczkowych wraz ze wskazówkami.
- Żółknięcie liści monstery wynika zwykle ze zbyt dużej ilości wody. Aby poprawić jej stan, należy zmniejszyć intensywność podlewania. Gdy to nie pomaga, warto przesadzić ją do nowego podłoża.
- Żółknięcie liści zamiokulkasa może mieć związek ze zbyt niską temperaturą otoczenia. Gdy roślina przemarzła, często nie ma już sposobu na jej uratowanie. Jeśli jednak pogorszenie wyglądu zamiokulkasa wynika z przelania, można usunąć pożółkłe liście i maksymalnie ograniczyć podlewanie.
- Zwijające się i żółknące liście draceny świadczą zwykle o niedostatecznym nawadnianiu lub nawożeniu bądź o zbyt nasłonecznionym stanowisku. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka chorób grzybowych są niezwykle istotne dla utrzymania intensywnie zielonych liści. Dbaj o właściwe nawodnienie, nasłonecznienie i nawożenie, a kwiaty odwdzięczą ci się pięknym i zdrowym wyglądem.