Brzoza
Brzoza (Betula L.) to roślina z rodziny brzozowatych i symbol lasów umiarkowanych. Charakteryzuje się białą, łuskowatą korą i trójkątnymi liśćmi. Występuje powszechnie na półkuli północnej. Drewno brzozy jest cenione w przemyśle meblarskim i budowlanym. Brzoza ma też znaczenie w medycynie ludowej, gdzie wykorzystuje się jej sok i liście w leczeniu różnych dolegliwości.
Brzoza - najważniejsze informacje
Gdzie rosną brzozy?
Do rodzaju „brzoza” należy około 60 gatunków drzew i krzewów. Te rośliny wykazują łatwość przy krzyżowaniu się między sobą. Mają silną zdolność do adaptacji, przez co rozwijają się nawet w trudnych warunkach. Naturalnie występują w klimacie umiarkowanym na północnej półkuli.
Brzozy, dzięki dekoracyjnemu wyglądowi, są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach. Ponadto dużą popularnością cieszy się sok z brzozy, który ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej i branży kosmetycznej.
Jak wygląda brzoza?
Drzewo brzozy może osiągnąć nawet do 40 m wysokości. Natomiast istnieją także odmiany karłowate, które doskonale sprawdzają się w przydomowych ogrodach. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest papierzasta, jasna i cienka kora. Liście brzozy mają natomiast jajowaty kształt i rosną pojedynczo; zwykle ich długość nie przekracza 15 cm.
Ta roślina należy do jednopiennych i ma rozdzielne kwiaty męskie oraz żeńskie.
Popularne odmiany brzozy
Brzozy dzięki dekoracyjnemu wyglądowi są chętnie wybierane do uprawy w ogrodach.
Oto najpopularniejsze odmiany:
- Brzoza Zold Szakal – ma gęstą, płaczącą koronę i powolny wzrost,
- Brzoza Purpurea – wiosną liście tej rośliny mają odcień purpury,
- Brzoza Fastigata – to drzewo osiąga do 10 m wysokości i ma wąski pokrój.
Brzozy będą stanowić efektowną dekorację ogrodu.
Jak sadzić brzozy? Uprawa i pielęgnacja
Brzoza nie jest gatunkiem chronionym i stanowi zagrożenie dla innych roślin z tej samej rodziny, zaliczanych do ginących. Przy uprawie brzozy należy uważać na szkodniki, a szczególnie na korniki. Wgryzają się one w korę drzewa, przez co ich aktywność odbija się negatywnie na stanie brzozy. Na tej roślinie żerują także mszyce, minowce i inne błonkówki.
Brzoza wyrośnie na każdym podłożu, jednak najlepiej rozwinie się zasadzona w żyznej glebie o dużej przepuszczalności. To drzewo lubi nasłonecznione i ciepłe stanowiska. Choć dobrze znosi mrozy, młode okazy należy zabezpieczać w okresie zimowym.
Czy warto pić sok z brzozy?
Sok z brzozy ma zastosowanie w medycynie ludowej. Jest bogaty w witaminę C, potas, magnez, wapń i inne cenne składniki. Dzięki temu wiele osób decyduje się na picie go w sezonie jesienno-zimowym w ramach profilaktyki przeziębień.
Pylenie brzozy. Problem dla alergików
Choć to drzewo pięknie się prezentuje, to pyłki brzozy należą do silnych alergenów. Dlatego posadzenie brzozy w ogrodzie nie jest rozwiązaniem dla każdego.