Rozpoczął się sezon na sok z brzozy. Dlaczego warto go pić?

Wczesną wiosną rozpoczyna się sezon na oskołę, która jest fachową nazwą na sok z brzozy. Ma nie tylko orzeźwiający smak, ale również szereg właściwości odżywczych i leczniczych.

Sezon na sok z brzozy trwa do maja.
Sezon na sok z brzozy trwa do maja. Ron Jenkins / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP - Ethan Miller / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Rozpoczął się sezon na sok z brzozy. Dlaczego warto go pić?Program Czysta Polska

Oskołę da się zebrać tylko wczesną wiosną - od marca do maja - ponieważ tylko wtedy brzoza transportuje wodę z korzeni w wyższe partie drzewa. Jej pozyskanie nie jest trudne i może zrobić to praktycznie każdy.

W 95 proc. składa się z wody — pozostałe 5 proc. stanowią sole mineralne i witaminy.

Jak pozyskiwać sok z brzozy?

Nie wszystkie drzewa nadają się do pozyskiwania z nich soku. Brzoza musi mieć przynajmniej 10 lat, być zdrowa i rosnąć na nieskażonej glebie.

Wystarczy wkrętarka, wężyk i szczelny pojemnik. W zależności od temperatury w ciągu dnia uzbierać można nawet kilka litrów brzozowego soku z jednego drzewa. Im jest cieplej, tym więcej soku nakapie.

Jakie są właściwości odżywcze soku z brzozy?


Sok z brzozy zawiera między innymi witaminę C, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, magnez i wapń. Wzmacnia między innymi odporność organizmu, oczyszcza organizm z toksyn, ma też łagodzące działanie na bóle reumatyczne, wspomaga wątrobę i układ trawienny.

Jeśli z różnych przyczyn nie możemy pozyskać takiego soku samemu, możemy zakupić go w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Sok można stosować również w kosmetykach - jako wcierkę bądź tonik. 

Mimo wszystko, jeśli jednak mamy za oknem brzozowy zagajnik warto wygospodarować trochę czasu i skorzystać z tego darmowego źródła zdrowia. Zdaniem specjalistów najsmaczniejszy sok kapie do momentu pojawienia się pierwszych liści. 

Źródło: Program Czysta Polska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas