Bażant
Bażanty (Phasianus colchicus) to ptaki z rodziny kurowatych, często spotykane w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Charakteryzują się pięknym ubarwieniem, długim ogonem i czerwoną obrączką wokół oczu. Są również popularnym celem łowieckim oraz ozdobą w hodowlach ptaków.
Bażant - najważniejsze informacje
Bażanty to duże ptaki, które w stanie dzikim zamieszkują Azję oraz praktycznie całą Europę. Na naszym kontynencie pojawiły się po raz pierwszy na obszarach dzisiejszej Gruzji. Do wielu regionów, w tym także do Europy Środkowej, gatunek ten został introdukowany. Występuje także w Nowej Zelandii, na Hawajach oraz w Ameryce Północnej.
Bażanty zazwyczaj żyją na terenach nizinnych, chociaż można je również zaobserwować na nieco wyżej położonych obszarach. Najchętniej wybierają tereny rolnicze, w pobliżu których znajdują się trawy lub krzaki, gdzie mogą się schować.
Na zimę szukają siedlisk zapewniających ochronę przed wiatrem oraz śniegiem. Chętnie wybierają gęste zarośla i tereny pokryte trzcinami. Bażanty bardzo często żyją w pobliżu siedlisk ludzkich, gdyż mają w tych miejscach łatwiejszy dostęp do pożywienia.
Gdzie żyją bażanty
Bażanty żyją w haremach składających się z samca oraz kilku lub kilkunastu samic. W okresie godowym osobniki płci męskiej starają się zdobyć przewagę na określonym terytorium. W tym celu machają skrzydłami oraz głośno pieją. Samce dość często walczą ze sobą i mają najczęściej kilka panterek.
Samice składają jaja raz w roku (najczęściej 10-12 sztuk). Wysiadują je przez maksymalnie 28 dni. Młode po wykluciu bardzo szybko stają się aktywne. Po około 12 dniach zaczynają naukę latania, jednak przez 8 tygodni pozostają pod opieką matki.
Co jedzą bażanty?
Bażanty żywią się głównie roślinami, a przede wszystkim zbożami, nasionami, owocami i korzeniami. Jedzą również żaby, jaszczurki, ryby, gryzonie oraz owady. Chętnie spożywają także znalezioną padlinę.
Ptaki te przemieszczają się lądem, a skrzydeł używają tylko wtedy, gdy przeszkody nie da się pokonać w inny sposób. Nocują najczęściej w tych samych miejscach i usadawiają się na legowiskach w taki sposób, aby podczas snu bez problemu wyczuć ewentualne zagrożenie.
Jak wyglądają bażanty?
U bażantów występuje dymorfizm płciowy. Samce mają fantazyjne ubarwienie oraz piękny ogon. Ich kolory są najbardziej intensywne w okresie godowym. Wtedy na plecach pojawiają się złote pióra, pierś staje się ciemnobrązowa, a ogon żółty z charakterystycznym czarnym rysunkiem.
Samce mają zielone głowy z niebieskim połyskiem, a skóra wokół oczu jest nieupierzona i ma czerwony kolor. Na szyjach występują charakterystyczne białe obroże z piór. Samice są zdecydowanie mniejsze i mają popielate ubarwienie ułatwiające maskowanie.
Bażanty to ptaki grzebiące, dlatego ich nogi są muskularne i zakończone ostrymi pazurami. Długość ciała samca to 70-90 cm, a 34-45 cm zajmuje sam ogon. Samica ma 55-70 cm, a ogon to 25-35 cm. Przeciętna waga osobników płci żeńskiej to około 1 kg, a męskiej około 1,5 kg.
Powierzchnia czaszki bażantów jest pofałdowana. Mają one ostro zakończone dzioby.
Czy bażanty są pod ochroną?
Sezon polowań na samce bażantów trwa od początku października do końca lutego. Samice są objęte ochroną przez cały rok. Polowanie na nie jest możliwe wyłącznie na terenach ośrodków hodowli zwierzyny od 1 października do 31 stycznia.
Ciekawostki o bażantach
- Bażanty to gatunek składający się z około 30 podgatunków, które różnią się od siebie nieco wielkością oraz kolorem.
- Samce są nazywane kogutami, a samice kurami.
- Bażanty potrafią latać, jednak po wykryciu zagrożenia najczęściej ratują się ucieczką.
- Są to jedne z najchętniej odławianych ptaków ze względu na ich delikatne i smaczne mięso.
- Młode bażanty po wykluciu mają takie samo ubarwienie, jak samice, bez względu na płeć. Po około 10 tygodniach ich upierzenie zaczyna nabierać charakterystycznych cech.
- W starożytnych Chinach ptak ten był symbolem cesarza oraz najważniejszych urzędników w państwie. Jego upierzenie kojarzono z blaskiem oraz słońcem. Bażant był utożsamiany z męstwem oraz dobrobytem.