O czym musi pamiętać rodzic, gdy jego dziecko jeździ po mieście na rowerze?

Zgodnie z polskim prawem, dzieci po ukończeniu 10 roku życia mogą same poruszać się na rowerze na drodze, jeśli tylko posiadają ze sobą kartę rowerową. Chociaż teoretycznie po "egzaminie" na kartę rowerową dziecko powinno znać podstawowe zasady poruszania się na jezdni, w praktyce może być różnie.

Zanim pozwolimy dziecku samodzielnie poruszać się po jezdni, warto sprawdzić, czy pamięta o pięciu podstawowych zasadach.
Zanim pozwolimy dziecku samodzielnie poruszać się po jezdni, warto sprawdzić, czy pamięta o pięciu podstawowych zasadach.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, przed pozwoleniem mu na poruszanie się po drodze rowerem samemu, dobrze upewnić się, że jest zaznajomione z podstawowymi zasadami poruszania się na rowerze.

Nauka podstawowych zasad ruchu drogowego

Podczas przygotowania do egzaminu na kartę rowerową dzieci powinny nauczyć się znaków drogowych czy znaczenia sygnalizacji świetlnej. Warto jednak poświęcić parę minut na to, by sprawdzić, czy nasza pociecha rzeczywiście zdobyła tę wiedzę.

Dla dziecka szczególnie stresujący może być przejazd przez skrzyżowania i skręty. Dobrze upewnić się, że dziecko zna podstawowe zasady i wie, że chęć skrętu trzeba zasygnalizować ręką. Te elementy warto z nim przećwiczyć podczas wspólnej przejażdżki.

Kask ochronny

Wyrób u swojego dziecka nawyk noszenia kasku. Upewnij się, że jest on dobrze dopasowany go jego głowy. Wyjaśnij mu, dlaczego to ważne, a przede wszystkim bądź wzorem, samemu go nosząc.

Trzeba pamiętać o tym, że dziecko ma o wiele większą szansę upadku na rowerze, dlatego ubieranie kasku powinno być bezwzględne.

Jazda w bezpiecznych miejscach

Niestety w Polsce ścieżka rowerowa często nie jest wydzielona i stanowi zaledwie namalowany na jezdni pas, współdzielony z innymi autami, które często poruszają się z dużą prędkością. Przed wypuszczeniem dziecka na drogę upewnij się, czy ścieżka jest wystarczająco bezpieczna dla jego wieku i umiejętności.

Warto pamiętać, że jeśli w okolicy nie ma ścieżki rowerowej, chodnik ma przynajmniej dwa metry szerokości a ograniczenie prędkości wynosi 50km/h lub więcej, jazda po chodniku jest legalna. Rozważ, czy nie byłoby to bezpieczniejszą opcją dla Twojego dziecka.

Utrzymywanie bezpiecznej odległości

Nawet jeśli dziecko ma kartę rowerową, dobrze upewnić się, czy zna zasady ruchu rowerowego w praktyce. Dobrym pomysłem jest wybranie się z dzieckiem na przejażdżkę, by oswoić je z poruszaniem się na jezdni.
Nawet jeśli dziecko ma kartę rowerową, dobrze upewnić się, czy zna zasady ruchu rowerowego w praktyce. Dobrym pomysłem jest wybranie się z dzieckiem na przejażdżkę, by oswoić je z poruszaniem się na jezdni.123RF/PICSEL

Naucz dzieci utrzymywać bezpieczną odległość od innych pojazdów, pieszych i przeszkód. Wyjaśnij im, dlaczego ważne jest unikanie zbyt bliskiego zbliżania się do innych uczestników ruchu drogowego i jakie mogą być konsekwencje braku zachowania odpowiedniej odległości przy nagłym hamowaniu.

Widoczne odblaski

Upewnij się, że rower Twojego dziecka jest wyposażony w odpowiednie odblaski i światła, takie jak światełka przednie i tylne oraz elementy odblaskowe na kasku, ubraniu i ramie roweru zwłaszcza wieczorem.

Wyjaśnij dzieciom, że odblaski pomagają innym użytkownikom drogi dostrzec ich na drodze, zwłaszcza przy złych warunkach oświetleniowych. Jeśli dziecko zrozumie ich sens, znacznie chętniej będzie chciało je nosić.

Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas