Po co nam brązowe pojemniki na odpady? Polacy nadal mają z nimi problem

Społeczna kultura dotycząca selektywnej gospodarki odpadami wzrasta z każdym rokiem. Statystyki pokazują, że co prawda nadal uczymy się segregować, ale idzie nam to coraz lepiej. Zdecydowana większość Polek i Polaków dosyć dobrze radzi sobie z wrzucaniem papieru, metalu i tworzyw sztucznych do odpowiednich pojemników. Nie umiemy natomiast wykorzystywać potencjału bioodpadów i umieszczać ich w brązowych pojemnikach. A szkoda, bo tego rodzaju odpady dają realne korzyści finansowe, jeśli tylko przetworzymy je w odpowiedni sposób.

Co powinniśmy wyrzucać do pojemników na bioodpady? Mogą być one bardzo cenne
Co powinniśmy wyrzucać do pojemników na bioodpady? Mogą być one bardzo cenneRoman BosiackiAW
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Za mało, zdecydowanie za mało

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku zebrano 13,4 miliona ton odpadów komunalnych na terenie naszego kraju. W porównaniu do 2021 r. zanotowano spadek w tej dziedzinie o 1,9 proc. Z obliczeń wynika, że na jednego mieszkańca przypadało średnio 355 kilogramów odpadów komunalnych, czyli o 5 kilogramów mniej niż w 2021 r. W całej masie zebranych nieczystości komunalnych, 28,69 proc. stanowiły odpady określane mianem bio, zarówno w postaci selektywnej jak i zmieszanej.

Do procesów odzysku skierowano 61,1 proc. zebranych odpadów komunalnych, w tym do recyklingu 3 585,4 tysiąca ton (26,7 proc.), a do kompostowania lub fermentacji zaledwie 1 899,5 tysiąca ton (14,2 proc.). Niestety, pozostała część trafiła na ogólne składowiska odpadów, gdzie w wyniku przemian biologiczno-chemicznych materia organiczna ulegała przekształceniu, wydzielając do atmosfery między innymi gazy odpowiadające za efekt cieplarniany (dwutlenek węgla, metan i tlenki azotu). Bioodpady złożone na składowiskach uznawane są za szkodzące środowisku, a ich potencjał, który może przynosić realne zyski, został utracony.

Chcąc korzystać z tego zasobu, musimy zacząć poważniej i rozsądniej gospodarować tego rodzaju odpadami i zwiększyć wrażliwość oraz ostrożność względem tego, co wyrzucamy do brązowych pojemników. Z całą dowolnością i zgodnie z prawem możemy tam umieszczać: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki, ogryzki i łupiny), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty (w przypadku doniczkowych bez ziemi), korę drzew i trociny pochodzące z niemalowanego, niekonserwowanego drewna, nieimpregnowane drewno, resztki jedzenia bez mięsa, kości i ości, pieczywo bez masła, margaryny, wędlin i serów, grzyby, fusy po kawie i herbacie (bez torebek) oraz skorupki jaj. Innych odpadów tam nie wrzucamy.

Uwaga! Bioodpady należy wrzucać luzem lub w workach biodegradowalnych. W torebkach lub workach foliowych możemy je wyrzucać tylko, jeśli pozwalają na to zasady segregacji odpadów w naszej gminie.

Do pojemnika na bioodpady wyrzucamy m.in. obierki po warzywach
Do pojemnika na bioodpady wyrzucamy m.in. obierki po warzywach123RF/PICSEL

Od bioodpadów do pełnych portfeli

Różnego rodzaju odpady pochodzenia roślinnego stanowią idealny komponent do wytwarzania produktów obarczonych małym śladem węglowym. Funkcjonujące technologie przetwarzania bioodpadów pozwalają nam na uzyskiwanie z nich nawozu organicznego, biogazu, biooleju i biowęgla. O ile dwa pierwsze są szeroko rozpowszechnione i znane o tyle dwa kolejne nadal nie są wytwarzane na szeroką skalę.

Biowęgiel to produkt powstający z różnych bioodpadów, zarówno pochodzących z naszych domów jak również z produkcji tartacznej, leśnej, rolnej i z przetwórstwa owocowo-warzywnego. Można go również wytwarzać z osadów ściekowych o odpowiednich parametrach fizyko-chemicznych. Technologiczne powstaje w procesie beztlenowego uwęglania biomasy, w wyniku którego następuje związanie pierwiastka węgla w stabilną strukturę, odporną na emisję gazów. Przetwarzanie dużych ilości biomasy z zastosowaniem takiego rozwiązania produkcyjnego, daje realną szansę na zmniejszanie ilości gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla.

Wytworzony biowęgiel znajduje zastosowanie w rolnictwie, uzupełniając braki węgla organicznego w glebie oraz w budownictwie jako dodatek do zewnętrznych zapraw tynkarskich. W mniejszym stopniu wykorzystywany jest w hutnictwie, przemyśle spożywczym i kosmetycznym oraz jako dodatek paszowy. Warto dodać, że brykiet z biowęgla cechuje się dużymi zdolnościami do pochłaniania zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Warte jest również zainteresowanie tego rodzaju produktem z zastosowaniem w energetyce jako paliwo do produkcji odnawialnej energii elektrycznej oraz w ciepłownictwie do produkcji ciepła. Każdy GJ (jednostka ciepła, pracy, energii w układzie SI) energii skumulowany w tonie biowęgla ma zdolność redukcji około 96 kg dwutlenku węgla. W przypadku biooleju otrzymywanego z bioodpadów otrzymujemy produkt, który wykazuje dobre właściwości do mieszania z olejami roślinnymi, biodieslem, benzyną i olejem napędowym. Jako dodatek można go wykorzystać do napędzania pojazdów oraz do spalania w kotłach olejowych.

Jednak to dwa kolejne systemy technologiczne rozpowszechniły bioodpady jako substytuty do ekologicznej produkcji określonych dóbr.

Odpady bio (brązowy worek) to jeszcze stosunkowo nowa frakcja na naszych śmietnikach. Dlaczego warto je segregować?
Odpady bio (brązowy worek) to jeszcze stosunkowo nowa frakcja na naszych śmietnikach. Dlaczego warto je segregować?Grzegorz BukałaAW

Nawóz organiczny i biogaz

Kompostowanie resztek roślinnych nie jest nowością w historii cywilizacji ludzkiej. Już 4 tysiące lat temu, w starożytnych Chinach wytwarzano kompost na masową skalę jako nawóz organiczny. W Europie proces ten zaczęto powszechnie stosować dopiero w XX wieku. Kompostowanie jest naturalnym procesem polegającym na rozkładzie materii organicznej przez mikroorganizmy i bezkręgowce, np. przez dżdżownice. Proces ten zachodzi w ściśle kontrolowanych warunkach z udziałem tlenu, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Uzyskany gotowy produkt bogaty jest w łatwo przyswajalne przez rośliny związki mineralne (np. azotany) i organiczne (np. kwasy humusowe). Ponadto w procesie kompostowania wytwarzane są znaczne ilości energii. Z tego powodu wyróżniamy kompostowanie na zimno (pasywne) oraz na gorąco (aktywne), gdzie przy wyższych temperaturach, nie rzadko dochodzących do 70-80 stopni Celsjusza, proces przemian przebiega zdecydowanie szybciej.

Właściwości kompostu zależne są od kilku czynników, takich jak: jakość kompostowanego substratu, stopień jego zanieczyszczenia (np. metalami ciężkimi, plastikiem lub szkłem) oraz rodzaj technologii kompostowania. Obecnie w Polsce za funkcjonalne możemy przyjąć następujące metody kompostowania:

  • statyczna- oznacza, że kompostowany materiał nie jest przerzucany mechanicznie w celu napowietrzenia, co wiąże się z koniecznością montażu systemu wymuszonego napowietrzania;
  • dynamiczna - materiał kompostowany jest przerzucany mechanicznie;
  • pryzmowa - bioodpady układane są w pryzmy, warstwami charakteryzującymi się różnymi właściwościami mechaniczno-chemicznymi;
  • kontenerowa - proces kompostowania zachodzi w zamkniętych modułach, bioreaktorach, a proces technologiczny jest kontrolowany, sterowany indywidualnie oraz w zautomatyzowany sposób;
  • halowe (reaktorowe) - stanowi swego rodzaju zmodyfikowaną metodę kontenerową, ale prowadzona jest na większej przestrzeni.

Kolejną metodą służącą przerabianiu bioodpadów jest ich zgazowywanie przy wykorzystaniu fermentacji metanowej. Całość procesu zachodzi w specjalnych zamkniętych bioreaktorach, w których proces przemian jest ściśle kontrolowany. Głównym produktem otrzymywanym w tym ciągu technologicznym jest metan, który następnie służy do wytworzenia energii elektrycznej oraz cieplnej. Natomiast pozostałość po przemianie biochemicznej może być użyta jako nawóz organiczny. W zależności od jakości bioodpadów, z jednej tony tego rodzaju substratu można uzyskać od 100 do 200 m3 biogazu.

PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) w 2021 r. poinformowało, że ciągu 10 lat chce, aby 10 proc. gazu w sieci zostało zastąpione przez biogaz. Postulat może zostać spełniony przy sprawnym działaniu minimum 1000 instalacji biogazowych, każda o wydajności minimum 60 tysięcy ton substratu. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie spełnić tych wymagań. Zgodnie z raportem "Biogaz i biometan w Polsce 2023", aktualnie liczba biogazowni na terenie naszego kraju wynosi 383 instalacje, wśród których znajdujemy 148 biogazowni rolniczych, 194 biogazownie komunalne i 41 mikrobiogazowni produkujących energię elektryczną i ciepło na własne potrzeby.

Czy polski rolnik używa dużo pestycydów?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas