Nietoksyczne metody na ocieplenie domu

Skuteczne ocieplenie domu jest kluczowe by zapobiec wysokim rachunkom. Przy wyborze izolacji warto jednak pomyśleć o zdrowiu i planecie. Klasyczne metody ocieplenia takie jak styropian mogą okazać się toksyczne.

Budujemy coraz większe domy z drewna
Budujemy coraz większe domy z drewna123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy styropian jest szkodliwy?

Wpływ styropianu na zdrowie człowieka w normalnych warunkach jest znikomy. Powszechność jego użycia wynika z faktu bycia w pełni bezpiecznym... w temperaturach między -40°C do 40°C . Musimy pamiętać, że ze względu na globalne ocieplenie, upały stają się normą a nie wyjątkiem. W tym roku najwyższa odnotowana temperatura wyniosła 37,8°C, a wiemy, że będzie tylko cieplej.

Styropian stanowi duże niebezpieczeństwo podczas pożaru. Chociaż pali się krótko i nie przyczynia w dużym stopniu do podsycania ognia, jest szkodliwy ze względu na związki, które wtedy się z niego uwalniają. Musimy pamiętać, że to dym jest najbardziej niebezpieczną rzeczą podczas podpaleń. Około 80% wszystkich ofiar ginie przez trujące gazy znajdujące się w dymie, a nie w wyniku doznanych oparzeń.

W wyniku spalania styropianu wydzielają się takie substancje jak tlenek węgla, wolny styren, oligomery styrenu, benzaldehyd i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wydaje się jednak, że nawet kogoś bez znajomości chemii nie trzeba przekonywać do tego, by nie wdychał dymu z palącego się styropianu.

Wełna konopna

Wełna konopna jest dostępna w postaci koców izolacyjnych lub płyt. Można je przycinać na wymiar, dzięki czemu są tak łatwe w montażu jak styropian. Płyty izolacyjne z konopi mają sztywną strukturę i ściśle łączą się ze sobą co pozwala uniknąć mostków termicznych.

Przewodność cieplna izolacji konopnej jest niska i wynosi 0,039 W/mK co sprawia, że jest doskonałym izolatorem. Jak większość naturalnych ociepleń, posiada dużą masę termiczną, co pozwala jej nie tylko zatrzymywać ciepło, ale również regulować wydajność cieplną.

Włóknina bawełniana

Włóknina bawełniana w dużej mierze pochodzi z... dżinsów z recyklingu. Podobnie jak celuloza, jest ona poddawana obróbce zapobiegającej atakom owadów, gryzoni i grzybów i jest dostępna luzem lub w rolkach.

Izolacja z bawełny jest stosunkowo niedroga i ma niski wpływ na emisję dwutlenku węgla, ponieważ recykling dżinsu nie jest energochłonny. Szacuje się, że na każdy metr kwadratowy izolacji z włókniny bawełnianej potrzebne są trzy pary dżinsów z recyklingu.

Wełna owcza

W branży budowlanej oraz większą popularność zyskuje wełna owcza. Ten materiał nie tylko filtruje powietrze i poprawia jego jakość w pomieszczeniach, lecz także wiąże się formaldehydem, NOₓ i SO2. Oznacza to, że ma właściwości oczyszczające. Jej dużym atutem są również właściwości dźwiękoszczelne - wełna znacznie przewyższa inne formy izolacji jako bufor akustyczny. Świetnie radzi sobie również z wilgocią. Wełna ma naturalną zdolność do absorbowania wilgoci w wilgotnych warunkach i oddawania jej, gdy jest sucho, co pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury w budynku - zapewniając większy komfort.

Największą wadą wełny jest jej podatność na działanie owadów, zwłaszcza moli. Surowa wełna musi zostać poddana obróbce chemicznej, aby uczynić ją odporną na owady. W tym celu bardzo często jest nasączana boraksem, przez co traci na swojej naturalności. Na rynku pojawiają się jednak alternatywne rozwiązania takie jak zmiana struktury molekularnej włókna wełny poprzez obróbkę plazmowo-jonową. Ten wolny od biocydów proces trwale zapobiega zjadaniu wełny przez owady.

Grzybnia

Ta nietypowa metoda nie jest jeszcze dostępna na rynku polskim, chociaż pewnie jest to tylko kwestia czasu. Płyty grzybniowe przede wszystkim nie zawierają syntetycznych związków na bazie żywic, które mogą powodować toksyczny dym podczas pożaru. Producent zapewnia, że jego produkt jako jedyny na rynku ma ujemną emisję dwutlenku węgla. Wynika ona z faktu, że do hodowli grzybni wykorzystuje odpady rolnicze, które w przeciwnym wypadku trafiłyby na wysypisko. Zgodnie z szacunkami proces produkcyjny pochłania co najmniej 16 ton węgla miesięcznie.

Panele grzybniowe odznaczają się również wysoką trwałością. Badania przeprowadzone przez Izbę Rzemieślniczą w Munster nad długoterminową wydajnością materiałów naturalnych takich jak grzybnia, wykazały, że są one co najmniej tak trwałe jak materiały konwencjonalne i zachowują swoje właściwości izolacyjne przez cały okres użytkowania.

Biopianka

To kolejna alternatywa, na którą będziemy musieli jeszcze poczekać, ponieważ nie jest dostępna w Polsce. Wygląda podobnie w strukturze i ma mniej więcej takie same właściwości jak styropian ale jest wykonana z surowców roślinnych - głównie z trzciny cukrowej. Dzięki temu jest to pierwsza pianką, która posiada organiczną bazę. Dodatkowo jest biodegradowalna i może być przemysłowo kompostowana w wysokich temperaturach pod wpływem wilgoci i bakterii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas