Najbardziej energooszczędne technologie budownictwa

Unijne cele klimatyczne zobowiązują Polskę do tego, żeby nowe budynki były już energooszczędne. Jednak walka z kryzysem klimatycznym będzie musiała także dotyczyć starszych domów, które nie są odpowiednio izolowane.

article cover
pixabay.com

Z kampanią "Dom bez rachunków" opowiadamy, jak zmienić dom w bardziej przyjazny dla środowiska i na tym zyskać. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o dotacjach, zarówno tych państwowych, jak i gminnych. W tym odcinku przyglądamy się temu, co Unia Europejska chce zmienić w budownictwie. Plany są niezwykle ambitne, a czasu na wypełnienie celów klimatycznych coraz mniej. 

- Wymagania nie powinny być większe, jednak możemy się spodziewać, tak jak jest to w Niemczech, że standardy bardziej ekologiczne będą lepiej współfinansowane - mówi Paweł Lachman, koordynator kampanii "Dom bez rachunków".

Zdaniem Pawła Lachmana, głównym filarem energooszczędnego budownictwa będzie m.in. prefabrykacja. Ta pozwala o wiele szybciej wybudować dom, jednocześnie nie komplikując samego procesu, oraz ułatwiając izolację i odpowiednie zaprojektowanie budynku. Koordynator kampanii "Dom bez rachunków", oraz prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła uważa, że podobnie może być z budynkami plus energetycznymi. 

Prefabrykaty mogą kojarzyć się z domami z tzw. wielkiej płyty, choć to nie do końca sprawiedliwe skojarzenie. - Najbliższe lata to będzie mocne zwiększenie zainteresowania budynkami gotowymi - mówi Lachman - Będziemy mieli dosyć duże problemy z siłą roboczą, przez co takie budynki będą popularniejsze. Ich ceny powinny spaść, a sama ich budowa będzie o wiele szybsza - tłumaczy.

Coraz częściej powracamy do budynków z drewna. Wcześniej były kojarzone z biedniejszymi rodzinami, a same nie spełniały coraz większych wymagań ludzi. Jednak technologia umożliwia zmiany. Na świecie powstają nie tylko domy ale i akademiki, a nawet hotele z drewna, które jakością nie odstępują od budynków z cementu. Co więcej, są o wiele bardziej ekologiczne, ponieważ sam cement odpowiada za 8 proc. światowych emisji CO2. - W tej kwestii przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Lachman - Problem jest taki, że to dobre drewno rośnie na północy Europy. Są tam także najlepsze technologie - wyjaśnia koordynator kampanii "Dom bez rachunków".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas