Nie ogarniasz tej kuwety? Oto kilka dobrych rad

Kuweta, czyli kocia toaleta to jedna z kluczowych rzeczy, jaką trzeba posiadać w domu, w którym mieszka kot. Mówi się, że odpowiednia toaleta dla pupila to taka, z której chce korzystać, a nie załatwia się w domu. Musimy wybrać odpowiednie "pudełko" i żwirek.

Ten kot załatwia się w kuwecie wyłożonej żwirkiem
Ten kot załatwia się w kuwecie wyłożonej żwirkiemMarianna OskoEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Część ludzi udostępnia kotom możliwość wychodzenia na zewnątrz. Jednak opiekunowie miejskich kotów zazwyczaj nie wypuszczają ich na świeże powietrze. Z tego powodu koty załatwiają się w domu, w przeciwieństwie do psów. Kluczowe jest więc odpowiednie dobranie kociej toalety, czyli kuwety, w której kot będzie się załatwiał. Jaką kuwetę wybrać i dbać o to, żeby w domu nie roznosił się przykry zapach kocich wydzielin?

Zakup pierwszej potrzeby

Kiedy przygarniasz kota, kuweta musi się znaleźć na szczycie listy zakupów. Chyba że drzemie w nas majsterkowicz i sami ją dla niego przygotujemy. Tak naprawdę kuweta to najczęściej plastikowe pudełko z otworem, przypominająca transporter dla zwierząt. Dla każdego kota kuweta jest miejscem specjalnym. Ponieważ załatwia tam swoje potrzeby, musi być odpowiednio dopasowana tak, aby zwierzak regularnie nie sikał po domu.

Weterynarze mówią, że jeśli koty załatwiają się poza kuwetą, to sygnał, że są z niej niezadowolone.

Kuweta w dobrym miejscu

Do wyboru mamy kuwety otwarte i zamknięte, zadaszone. Ważnym czynnikiem przy wyborze toalety, jest wysokość progu i wielkość "pudełka".

Zanim kupimy kuwetę, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jakiej wielkości jest kot, ile kotów mamy w domu, ile lat ma kot oraz, co może być trudne, czy zwierzak jest bałaganiarzem.

Starsze koty będą potrzebowały niższej kuwety, aby wchodzić i wychodzić bez problemu. Co do wielkości, to zgodnie z ogólną zasadą, najlepsza kuweta dla kota powinna być co najmniej 1,5 razy większa od twojego kota, łącznie z ogonem, zauważają weterynarze. Jeśli to możliwe, zmierz kota przed zakupem kuwety. Oczywiście jeśli pupil jest olbrzymem, ale przyzwyczaił się do mini kuwety, to nie musimy jej wymieniać. Niektóre zwierzaki lubią intensywnie kopać w zawartości kuwety, aby przysłonić to, co właśnie tam zostawiły. Z tego względu ważne jest, żeby toaleta miała wysokie ścianki, jeśli nie chcemy zbierać śmieci dookoła.

Czym najlepiej wyłożyć kocią kuwetę?

Przy wyborze kuwety musimy pamiętać o dobraniu najlepszego żwirku dla kota. To w nim zwierze zakopuje swoje odchody, a odpowiednie podłoże może nawet wchłaniać niemiłe zapachy. Żwirki dzieli się z reguł na trzy grupy:

- Żwirek naturalny, czyli najbardziej ekologiczny ze wszystkich. Stwarza też mniej problemów podczas wyrzucania odpadów, ponieważ pozostałości po załatwianiu się kota można spuścić razem z nim w toalecie. Naturalny żwirek nie posiada żadnych "ulepszaczy", a z tego powodu nie pachnie, choć można dostać delikatne żwirki z nutą zapachową. Naturalne podłoże może się zbrylać i tworzyć pył, zostający na łapach kota.

- Żwirek silikonowy to wydajny i pochłaniający, ale nieekologiczny rodzaj sztucznego podłoża dla kota. Producenci twierdzą, że nie pyli, jest dobrej jakości, bardzo ładnie pachnie i przypadnie do gustu wszystkim tym, któzy cenią porządek. Kuleczki przypominają drobinki plastiku lub granulki proszku do prania. Połknięty przez kota, może wywołać zatrucie.

- Żwirki bentonitowe to również naturalne rodzaje podłoża, które przypominają kotom o piasku, do którego często przyzwyczajone są koty podwórkowe. Ten rodzaj podłoża jest pierwszym, jaki powstał z myślą o wyścielaniu kuwety. Jest stosunkowo tani i można kupić go w różnych wersjach zapachowych. Nie wolno go wrzucać do toalety, dlatego utylizacja odpadów może byc problematyczna.

Kotek załatwia się w otwartej kuwecie
Kotek załatwia się w otwartej kuwecieGetty Images

Jak często sprzątać kuwetę i gdzie wyrzucać odpady?

Kuwetę najlepiej sprzątać co dzień i obserwować, ile zanieczyszczeń się w niej znajduje w danej chwili. W zależności od podłoża, jakie wybraliśmy, przykry zapach będzie unosił się w mniejszym lub większym natężeniu. Na co dizeń pozbywamy się odchodów i bryłek zlepionych z kociego moczu. Kilka razy w miesiącu możemy zrobić generalne porządki i wymienić wtedy całą zawartość kuwety. Z punktu widzenia generowania odpadów, najlepiej wybrać naturalny żwirek, który spuścimy w toalecie. Niezabrudzony żwirek naturalny jest też biodegradowalny, np. ten pochodzący z łusek owsa lub odpadów drzewnych. Można go kompostować.

Żwirek z odchodami, którego nie możemy spuścić w toalecie, wyrzuca się do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik).

Co musimy wiedzieć o kuwetach i kotach?

1. Koty nie lubią załatwiać się tam, gdzie spożywają posiłek.

2. Na rynku dostępne są samoczyszczące się kuwety połączone z WiFi lub te przypominające meble.

3. Kot musi chcieć załatwiać się w kuwecie, dlatego trzeba testować różne rodzaje podłoża.

4. Warto zainwestować w naturalne olejki eteryczne, które będą neutralizować przykry zapach w pomieszczeniach.

5. Na rynku jest wiele rodzajów żwirków, ale najbardziej ekologiczny jest naturalny - drewniany lub kukurydziany.

Sigrid - kocia influencerka, która jeździ na rowerze© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas