Wydali wyrok na inwazyjne nutrie. Mogłyby przeżyć, ale jest jeden problem

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

Aktualizacja

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła przetarg na odłowienie 200 nutrii. Zwierzęta mają zostać najprawdopodobniej zabite, ponieważ w Polsce nie mamy ośrodków, które mogłyby przyjąć zwierzęta i zapewnić im azyl. W Europie nutrie sklasyfikowano je jako gatunek inwazyjny. Jeszcze do niedawna na futrze i skórach z tych zwierząt Polacy zarabiali krocie.

Nutrie amerykańskie to zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej
Nutrie amerykańskie to zwierzęta pochodzące z Ameryki PołudniowejMarie Aymerez/Bios Photo/East NewsEast News

Nutrie amerykańskie (Myocastor coypus) to gryzonie pochodzące z Ameryki Południowej. Nutrie trafiły do Polski prawdopodobnie na początku XX wieku. Zwierzęta hodowano w jednym celu - do produkcji skór i futer.

Nutria. Sprowadzona do klatki na futro

Część dzikich zwierząt uciekła z hodowli prawdopodobnie w latach 60. i to wtedy doszło do ich ekspansji w Polsce.

Nutrie naturalnie występują w Boliwii czy Brazylii. Zadomowiły się jednak też w Europie i poradziły sobie w tutejszym klimacie. Na początku nie było to jednak łatwe - zwierzętom w rozmnażaniu przeszkadzały trudne zimy, do których nie są przyzwyczajone.

Ocieplający się obecnie klimat pozwolił jednak zwierzętom przetrwać na Starym Kontynencie. Gryzonie korzystają też (podobnie jak bociany czy dziki) z resztek jedzenia wyrzucanego przez ludzi i bywają celowo dokarmiane. Nutria nie ma naturalnego wroga, choć wiadomo, że wilki żywią się między innymi bobrami.

Polska w latach 90. XX w. była największym na świecie producentem skór z tych gryzoni. Zwierzęta o rozmaitym umaszczeniu (rude, brązowe, białe i inne) hodowano w klatkach i wyprodukowano w tamtym czasie niemal 3,5 mln skór. Dzisiaj nutria jest wrogiem publicznym numer jeden wśród inwazyjnych gatunków zwierząt spoza Europy.

Dzisiaj nutria jest wrogiem publicznym numer jeden wśród inwazyjnych gatunków zwierząt spoza Europy123RF/PICSEL

Do zabicia?

RDOŚ w Katowicach informuje, że nutrie występują obecnie głównie na dwóch obszarach województwa śląskiego - w Rybniku i Jaworznie.

Uznane za gatunki inwazyjne w Europie gryzonie są powszechnie obwiniane o uszkadzanie gleb, dokonywanie różnych szkód w przyrodzie, np. niszczenie obszarów mokradeł i roślin wodnych, czy zwiększanie ryzyka podtopień poprzez robienie podkopów.

"Niekontrolowany przyrost populacji tego gatunku skutkuje koniecznością podjęcia przez organy ochrony przyrody działań zaradczych" - podaje śląska RDOŚ.

W związku z obecnością gryzoni w woj. śląskim Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła przetarg na odłów gryzoni.

- RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i eliminację nutrii ze środowiska z kilku lokalizacji na terenie woj. śląskiego. Obowiązek ten wynika wprost z ustawy o IGO - przekazała Zielonej Interii Zuzanna Buck p.o. Naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.

Do tej pory żaden podmiot nie złożył oferty.

Przetarg na odłowienie zwierząt

"Straty w takich ekosystemach mogą być niepowetowane i niemożliwe do odtworzenia, dlatego gatunek ten trafił na listę IGO do szybkiej eliminacji" - uzasadnia RDOŚ.

Nutrię zakwalifikowano do grupy inwazyjnych gatunków obcych, którym nie dano żadnych szans na przetrwanie.

Straty w takich ekosystemach mogą być niepowetowane i niemożliwe do odtworzenia, dlatego gatunek ten trafił na listę IGO do szybkiej eliminacji.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

RDOŚ Katowice zaplanował odłowienie nutrii w województwie śląskim. Podano, że możliwe są dwie ścieżki postępowania ze schwytanymi osobnikami: uśmiercenie lub przekazanie do specjalnego azylu. "Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów prawa, nie ma innych dróg postępowania w przypadku tego gatunku" - podsumowuje RDOŚ.

- W pierwszej kolejności rozważano możliwości przeniesienia zwierząt do azylu. Obecnie jednak nie ma ośrodka który miałby warunki odpowiednie do przyjęcia takiej ilości osobników zgodnie z prawem - dodaje Zuzanna Buck i zaznacza, że w Polsce funkcjonują azyle dla zwierząt dedykowane konkretnym gatunkom określonym w decyzjach na ich funkcjonowanie. - Jednak nie każdy azyl może przyjąć każdy gatunek IGO. Obecnie istnieje jeden azyl, który mógłby zgodnie z prawem przyjąć nutrie, jednakże jest on w trakcie budowy i nie ma możliwości przyjąć osobników nutrii z województwa śląskiego - dodała Zuzanna Buck.

Słowem, nutrie nie musiałyby zostać zabite, jeśli w Polsce istniałby ośrodek, który mógłby dożywotnio zaopiekować się zwierzętami.

Nutrie amerykańskie w Rybniku. Przyrodnicy ostrzegająPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas