Wrony potrafią liczyć, i to na głos. Zaskakujące odkrycie naukowców

O fascynującym odkryciu niemieckich naukowców związanych z wronami (czarnowronami) możemy przeczytać w prestiżowym magazynie "Science". Badaczom udało się dowieść, że te słynące z inteligencji ptaki potrafią liczyć, używając do tego swojego głosu.

Czarnowrony (wrony czarne, wrońce) słyną ze swojej inteligencji i głosu. Badaczom udało się potwierdzić, że ptaki doskonale łączą te umiejętności w coś, co można określić "liczeniem"
Czarnowrony (wrony czarne, wrońce) słyną ze swojej inteligencji i głosu. Badaczom udało się potwierdzić, że ptaki doskonale łączą te umiejętności w coś, co można określić "liczeniem"123RF/PICSEL

To, że zwierzęta różnych gatunków potrafią oceniać liczbę widzianych przez siebie obiektów nie jest niczym nowym. Teraz wykazano jednak, że wrona czarna (czarnowron) jest w stanie nie tylko "liczyć" przedmioty, ale także każdą taką obserwację potwierdzać wydawanym przez siebie dźwiękiem.

Zaskakujące umiejętności wrony czarnej

Czarnowrony (Corvus corone), znane także jako wrony czarne lub wrońce, to ptaki śpiewające z rodziny krukowatych. Słyną nie tylko z umiejętności wokalnych, ale także tego, jak świetnie się uczą. Wykazano już między innymi, że gatunek ten rozumie, czym jest liczenie.

"Na dodatek bardzo dobrze panują nad swoim głosem. Doskonale kontrolują, czy chcą wydać dźwięk, czy nie" - ocenia Andreas Nieder z Uniwersytetu w Tubyndze, główny autor nowego badania. Naukowiec i jego zespół sprawdzili, czy uda im się połączyć te dwie umiejętności wrońców: kontrolę głosu i umiejętność nauki.

Efekt był zdumiewający. Ptakom udawało się odpowiadać różną liczbą dźwięków krakania w zależności od tego, jaki bodziec prezentowali im badacze.

W eksperymencie ptakom pokazywano cyfry arabskie lub emitowano konkretne dźwięki. Wrony musiały następnie wydać odpowiednią liczbę dźwięków w zależności od przedstawionego bodźca i potwierdzić swoją "odpowiedź", uderzając dziobem w specjalny przycisk.

Wszystkie trzy czarnowrony, które poddano testom poradziły sobie z tym wyzwaniem. Nie obyło się bez błędów, ale były one nieznaczne lub wynikały z coraz wyższego poziomu trudności zadania - twierdzą badacze.

Eksperyment jest dowodem na to, że ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które potrafią tworzyć skomplikowane połączenia między głosem a umiejętnościami numerycznymi - oceniają naukowcy. Badanie to otwiera także nowe szanse na coraz bardziej zaawansowaną komunikację człowieka z tymi ptakami - podsumowują.

Sokoły, odpady i wrony. Co mają ze sobą wspólnego?Polsat News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas