Wąż wdarł się do Biedronki. Gada musieli złapać strażacy

W Polsce występują cztery gatunki węży, jednak na co dzień trudno je spotkać. To "szczęście" mieli jednak w poniedziałek pracownicy i klienci Biedronki w Sokółce (woj. podlaskie). Na miejsce przyjechała straż pożarna.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Zaskroniec to sprzymierzeniec w walce z gryzoniami, które niszczą rośliny.
Zaskroniec to sprzymierzeniec w walce z gryzoniami, które niszczą rośliny.123RF/PICSEL

Wąż w Biedronce

Po godzinie 18:00 w jednym ze sklepów sieci Biedronka przy ul. Broniewskiego w Sokółce jeden z pracowników zobaczył coś bardzo nietypowego. Zauważył, jak z otworu wentylacyjnego wypełza wąż. Zarząd sklepu zadzwonił po straż pożarną.

Okazało się, że zwierzę znajdowało się w pomieszczeniu sanitarnym i przez szyb wentylacyjny chciało przedostać się do sklepu. Strażacy bardzo szybko złapali i zabezpieczyli zwierzę - był to niegroźny zaskroniec.

Strażacy wywieźli gada za miasto i wypuścili na wolność.

Zaskrońce w Polsce

Zaskroniec zwyczajny (natrix natrix) to niegroźny, niejadowity wąż żyjący w Polsce. Ma zazwyczaj brunatną lub szarozieloną barwę z ciemnymi plamami. Długość ciała dorosłego osobnika może sięgać do 150 cm (samice) lub 80 cm (samce). Zaskroniec jest raczej nieagresywny i unika kontaktu z ludźmi, jednakże w przypadku zaatakowania może ugryźć. Ukąszenie nie należy do przyjemnych, ale jest niegroźne dla zdrowego dorosłego człowieka i zwykle objawia się obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem w miejscu ugryzienia.

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, zaskroniec jest wpisany do krajowej listy gatunków dzikich roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną. Oznacza to, że działania, które mogą negatywnie wpłynąć na populację zaskrońców lub ich siedliska, są zabronione i podlegają sankcjom prawnym.

W praktyce oznacza to, że ważne jest unikanie niszczenia ich siedlisk, nieświadomego zabijania ani łapania tych węży. Podczas spotkania z zaskrońcem w naturze, warto zachować ostrożność i nie drażnić go. Warto pamiętać, że ten niegroźny wąż stanowi istotny element ekosystemu i odgrywa ważną rolę w kontroli populacji drobnych gryzoni oraz innych organizmów.

Dziki przeganiają jelenia z błotamateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas