W Poznaniu otwarto nowoczesne centrum dobrostanu i zdrowia zwierząt

Przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu powstało Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt. Dzięki nowym narzędziom naukowcy będą mogli lepiej badać m.in. zwierzęce emisje przyczyniające się do zmian klimatu, a także pasożyty zwierząt.

W Poznaniu otwarto nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt
W Poznaniu otwarto nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt PAP/Jakub KaczmarczykPAP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badania prowadzone w centrum obejmować będą m.in. dobrostan zwierząt, a także opracowywanie nowych suplementów i dodatków paszowych. Te mają zapobiegać negatywnym skutkom chowu i hodowli na środowisko naturalne oraz produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego.

Nowe możliwości dla polskich naukowców

Naukowcy chcą badać emisje gazów cieplarnianych produkowanych przez zwierzęta oraz opracowywać metody przeciwdziałania negatywnym wpływom emisji na środowisko naturalne. Są one jedną z przyczyn zmian klimatycznych na świecie.

Centrum ma łączyć w sobie funkcje jednostki badawczej, jak również świadczącej usługi dla przemysłu i społeczeństwa.

"Planujemy prowadzić badania dotyczące zachowania zdrowia zwierząt, w tym zagadnień obejmujących otyłość oraz powiązane z nią choroby i zaburzenia metaboliczne w szczególnym ukierunkowaniu na zwierzęta domowe i gospodarskie, jak również próby opracowania nowych suplementów czy leków dla zwierząt" - mówi prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt zostało wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia do analizy składu substancji biologicznych, obrazowania komórkowego, mikroskopii elektronowej oraz badań in vitro.

Nowoczesne narzędzia znajdujące się w centrum pomogą naukowcom lepiej badać zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt i zmianami klimatu
Nowoczesne narzędzia znajdujące się w centrum pomogą naukowcom lepiej badać zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt i zmianami klimatu PAP/Jakub KaczmarczykPAP

Tomografia, pasożyty i emisje gazów cieplarnianych

Do dyspozycji naukowców i pacjentów oddane zostało również jedno z najnowocześniejszych w Polsce urządzeń do tomografii komputerowej, co umożliwia precyzyjne i zaawansowane badania diagnostyczne.

Na wyposażeniu znajduje się również najnowocześniejszy sprzęt chirurgiczny i rehabilitacyjny dla zwierząt, komory respiracyjne służące do monitorowania ilości i składu gazów emitowanych z produkcji zwierzęcej, czy jedna z najnowocześniejszych sal sekcyjnych dla zwierząt z systemem audio-wizualnym.

Do tego dochodzi w pełni wyposażona pracownia parazytologii, zajmująca się badaniem pasożytów i pasożytnictwa w przyrodzie, obejmująca zwierzęta wszystkich gromad, rozpoczynając od ryb.

Zaawansowane wyposażenie ma sprawić, że centrum stanie się punktem referencyjnym dla nowoczesnych badań obrazowych zwierząt, przyczyniając się do doskonałości w dziedzinie diagnostyki weterynaryjnej w Polsce.

W lasach zaroiło się od kłusowników. Grudzień to najgorszy okresPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas