W Poznaniu może powstać pierwszy cmentarz dla zwierząt

Przy ul. Wrzesińskiej w Poznaniu może powstać pierwsze w mieście grzebowisko, czyli cmentarz dla zwierząt. Właściciele będą mogli legalnie pochować na nim swoje zwierzęta. Umożliwi to nowy miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego, który przyjęli radni.

Dzięki decyzji radnych w Poznaniu będzie mógł powstać pierwszy cmentarz dla zwierząt (grzebowisko). W całej Polsce takich miejsc jest zaledwie kilkanaście
Dzięki decyzji radnych w Poznaniu będzie mógł powstać pierwszy cmentarz dla zwierząt (grzebowisko). W całej Polsce takich miejsc jest zaledwie kilkanaście123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Obecnie w Poznaniu nie ma miejsca, gdzie można legalnie pochować zwierzę. Kiedy umrze, można je zostawić u weterynarza lub odwieźć do schroniska. Pobiera ono opłatę uzależnioną od wagi zwierzęcia. Podobnie jest w wielu innych miastach Polski.

Cmentarz dla zwierząt w Poznaniu

Zgodnie z polskim prawem nielegalne jest zakopanie martwego pupila poza miejscami do tego wyznaczonymi. Cmentarze dla zwierząt mogą powstać dopiero po uwzględnieniu takiego miejsca w planie zagospodarowania przestrzennego. W całej Polsce jest zaledwie kilkanaście takich cmentarzy.

Teraz w Poznaniu ma szansę powstać kolejny, bo radni uwzględnili taką możliwość w miejscowym planie zagospodarowania. Jeśli cmentarz zostanie wybudowany, będzie to pierwszy taki obszar w Poznaniu.

Plan, o którym mowa, dotyczy wschodniej części miasta graniczącym z jednym z tradycyjnych cmentarzy. To zalesiony obszar o powierzchni około 1,8 ha. Teren jest oddalony od zabudowy mieszkaniowej. Jest też odpowiednio daleko od cmentarza, od którego oddziela go pas zieleni.

Na grzebowisku ważna będzie też zieleń

"Badania gruntowo-wodne nie wykazały przeciwwskazań do stworzenia tam miejsca pochówku. Dzięki takiej lokalizacji zwierzęta będzie można grzebać godnie i bezpiecznie, z zachowaniem wszelkich zasad higieny" - informuje UM Poznań.

Plan nie skupia się wyłącznie na przyszłym cmentarzu dla zwierząt. Istotnym jego elementem jest też ochrona walorów przyrodniczych tego obszaru. Dlatego w dokumencie znalazły się zapisy mówiące o zachowaniu istniejących drzew oraz dopuszczeniu wprowadzenia nowych nasadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem rzędów drzew towarzyszących dawnej drodze rokadowej.

W obszarze planu zlokalizowany jest podwójny schron amunicyjny i artyleryjski, wpisany do rejestru zabytków. Na całym obszarze wprowadza się zakaz lokalizacji budynków, a plan dopuszcza jedynie przebudowę lub adaptację istniejącego schronu do nowych funkcji administracyjno-gospodarczo-sanitarnych związanych z funkcją grzebowiska dla zwierząt.

Nowe spoty kampanii "Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu"SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas