W obiedzie był wąż, a kucharz i tak go podał. Zachorowało ponad 100 dzieci
Jak podają media i lokalna organizacja praw człowieka, w Indiach doszło do nietypowego zdarzenia. Ponad 100 dzieci miało się rozchorować po tym, jak w jednej ze szkół kucharz podał im jedzenie, mimo że wcześniej znalazł się w nim wąż.

Do sytuacji miało dojść w regionie Mokama w stanie Bihar w północno-wschodnich Indiach 24 kwietnia. "Według doniesień kucharz zaserwował jedzenie dzieciom, mimo że wcześniej wyciągnął z niego martwego węża" - donosi Narodowa Komisja Praw Człowieka (NHRC) w Indiach.
Indie. Ponad 100 dzieci rozchorowało się po tym jak kucharz podał im obiad, w którym znalazł martwego węża
Organizacja podaje, że rozchorować się po posiłku mogło nawet ponad 100 uczniów i uczennic publicznej szkoły w regionie Mokama, który leży ok. 100 km od miasta Patna. Możliwe jednak, że poszkodowanych było więcej - obiad zaserwowano tego dnia ok. 500 dzieciom.
Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to poważne naruszenie praw człowieka wśród uczniów - podkreśla NHRC. Komisja zwróciła się do lokalnych władz i służb z prośbą o szczegółowe wyjaśnienia.
Raporty odnośnie tych wydarzeń mają się pojawić najpóźniej w przeciągu dwóch tygodni. Mają zawierać m.in. opis stanu zdrowia potencjalnie poszkodowanych dzieci.
Doniesienia o możliwym otruciu uczniów rozwścieczyły lokalną społeczność. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, że szkolny kucharz mógł podać im obiad, w którym znalazł martwego węża, wyszli na ulice, zablokowali drogi i zaczęli protestować.

Karmią za darmo 120 mln dzieci. Są jednak obawy
W Indiach żyje ok. 300 gatunków węży, z czego 60 jest jadowitych. Wśród najgroźniejszych gatunków kraju można wymienić kobrę indyjską, niemrawca indyjskiego czy żmiję łańcuszkową. Nie wiadomo, do jakiego gatunku należał gad z Mokamy i czy był jadowity.
Jak przypomina BBC, do podobnego zdarzenia doszło w stanie Bihar w 2013 r. Po spożyciu skażonego jedzenia zmarło 23 dzieci. Policyjne dochodzenie wykazało, że w posiłku wykryto "wysoce toksyczne" stężenia pestycydów.
Obiady serwowane dzieciom w Indiach to tzw. Midday Meal. Program darmowych, dotowanych przez państwo posiłków został wprowadzony jeszcze w 1925 r. i obecnie dzięki niemu lunch może zjeść aż 120 mln uczniów i uczennic państwowych szkół podstawowych w Indiach. To największa tego typu inicjatywa na świecie. Krytycy zwracają jednak uwagę, że podawane w jej ramach posiłki nie spełniają standardów higieny.