Tygrysie trojaczki w opolskim zoo. Takie narodziny to rzadkość
W ogrodzie zoologicznym w Opolu urodziły się trzy małe tygrysy. To wyjątkowa sytuacja i sukces - podkreśla ogród zoologiczny. Opolskie zoo opublikowało zdjęcia i filmy z maluchami.
W opolskim ogrodzie zoologicznym urodziły się naraz aż trzy tygrysy amurskie. Matką zwierząt jest Uma, która od kilku miesięcy przebywa w zoo. Ojcem jest Diego, który w zoo mieszka od 2021 r. Ogród zoologiczny informuje, że tygrysy syberyjskie (bo tak się też nazywa tygrysy amurskie) mają w zoo dobre warunki, o czym ma świadczyć jeden z największych wybiegów dla tygrysów amurskich w Europie.
Trzy tygrysiątka urodziły się w zoo w Opolu
Trzy niedawno urodzone maluchy mają zaledwie cztery tygodnie i ważą jedynie po kilka kilogramów. To niewiele w porównaniu z ok. 300 kg, które zapewne osiągną, kiedy dorosną. Młode przebywają obecnie pod bardzo czujnym okiem matki, która nie pozwala podejść blisko zwierząt. Miesięczne tygrysiątka to trzy samce.
Na nagraniu zamieszczonym przez opolskie zoo widać jednego z maluchów, który warczy i mruczy na robiących mu zdjęcia fotografów. Już wkrótce młode tygrysy będzie można oglądać na specjalnym monitorze, gdzie widać je z matką podczas karmienia i zabaw.
"Absolutna rewelacja i ogromny sukces Opolskiego Ogrodu Zoologicznego! Urodziły się trzy małe tygrysy" - podaje zoo.
Tygrysy syberyjskie w trudnej sytuacji
Tygrys amurski jest największym z podgatunków tygrysa azjatyckiego, rozmiarem jest zbliżony do tygrysa bengalskiego. Ze względu na ekstremalne warunki, w jakich może się znaleźć tygrys (mróz do -40 stopni Celsjusza) tygrysy te posiadają na brzuchu unikatową warstwę tłuszczu.
Zobacz również:
Tygrysy amurskie (żyjące nad rzeką Amur we wschodniej Azji) od co najmniej XX w. mierzą się z wieloma przeciwnościami i zagrożeniami ze strony człowieka. Często padały ofiarą kłusownictwa i ginęły w wyniku utraty siedlisk spowodowanej wycinkami. Chociaż liczba tygrysów syberyjskich na świecie wzrasta, to gatunek ten znajduje się ciągle na skraju wyginięcia. Tygrys kaspijski, który był również jednym z podgatunków tygrysa azjatyckiego, został uznany za wymarłego.
Szacuje się, że na wolności żyje 100 osobników gatunku tygrysa amurskiego. W niewoli (w ogrodach zoologicznych) znajduje się część populacji tych zwierząt. Opolskie zoo podkreśla, że pełni funkcję azylu dla zwierząt, z którego w przyszłości zwierzęta będą mogły trafić na wolność.
"Naszą misją jest hodowla zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem aby mogły w przyszłości powrócić do swoich naturalnych siedlisk, oraz rola azylu dla gatunków, które utraciły swoje naturalne "ojczyzny" - podaje opolskie zoo.