To jedyne jadowite węże w Polsce. Co zrobić gdy ukąsi nas żmija?

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Atakują tylko w sytuacji zagrożenia życia. W praktyce zdarza się to głównie w przypadku przypadkowego nadepnięcia na węża. Czy ugryzienie jest niebezpieczne? Co wówczas należy zrobić?

Żmije nie są agresywne, ale mogą ukąsić
Żmije nie są agresywne, ale mogą ukąsićLeszek Hus pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Żmije są jedynymi jadowitymi wężami w Polsce. Często można je spotkać w miejscach, gdzie wygrzewają się w promieniach słońca, jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Chronione są nie tylko w parkach narodowych. Nie są agresywnymi zwierzętami, atakują gdy poczują się zagrożone.

Co zrobić w przypadku ukąszenia żmii?

Atak żmii ma miejsce zazwyczaj, gdy niechcący na nią nadepniemy, lub zaskoczymy w miejscu, z którego nie ma możliwości ucieczki. Wówczas zagrożona rzeczywiście może nas ukąsić.

Wytwarzanie jadu wymaga od węża czasu i energii, a potrzebują go przede wszystkim do polowania. Aby więc nie tracić go niepotrzebnie, wykonują czasem swego rodzaju ukąszenie ostrzegawcze, czyli tzw. ukąszenie suche, bez wstrzyknięcia jadu. Ma to miejsce w ok. 30 proc. przypadków.

Jeśli już dojdzie do ukąszenia, w pierwszej kolejności powinno nastąpić powiadomienie służb ratunkowych, jak tłumaczy dr n. med. Marek Szpot w filmie edukacyjnym udostępnionym w mediach społecznościowych przez TPN.

Nigdy nie wiadomo, czy w czasie ataku wąż uwolnił jad do ciała ofiary i jakie będą skutki jego działania. Rzadko, ale zdarzają się ciężkie reakcje ogólnoustrojowe ze wstrząsem włącznie. W związku z tym każdy poszkodowany powinien być obserwowany przez dobę w szpitalnym oddziale ratunkowym.
tłumaczy lekarz

Specjalista zwraca również uwagę na grupę szczególnego ryzyka, jaką są dzieci. Mniejsza waga sprawia, że po ukąszeniu we krwi jest większe stężenie jadu, niż o osoby dorosłej.

O co należy samemu zadbać, przed przybyciem służb ratunkowych?

Podczas pobytu w szpitalu w razie potrzeby zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, z podaniem surowicy przeciwko jadowi włącznie. Ale zanim służby ratunkowe dotrą na ratunek, są pewne czynności, które można podjąć samemu lub z pomocą drugiej osoby.

Najważniejsze jest spowolnienie rozchodzenia się jadu w krwioobiegu. W związku z tym należy unieruchomić kończynę i ułożyć ją poniżej poziomu serca. Nie poleca się zakładania opasek uciskowych, wyciskania ani wysysania jadu.

Ranę warto przemyć wodą lub wodą z mydłem i założyć jałowy opatrunek jeśli taki posiadamy (warto spakować ze sobą niewielką apteczkę. Zajmuje niewiele miejsca, a mogą okazać się przydatna).

Jeśli na ukąszonej kończynie znajduje się biżuteria, warto ją od razu zdjąć. W miejscu ukąszenia oprócz bólu i zaczerwienienia może pojawić się obrzęk, który utrudni jej późniejsze zabranie.

Ukąszenie żmii możne sprawić, że dana osoba wpadnie w panikę. Jeśli to nam zdarzy się taka sytuacja, zróbmy wszystko, aby się uspokoić. Jeśli jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia, można pomóc innej osobie, która wpadnie w panikę, a w przypadku dzieci mogą tak zareagować na ból. Zachowanie spokoju jest jednak ważne, ponieważ panika spowoduje przyspieszenie obiegu krwi w organizmie, a tym samym rozprzestrzeniania się jadu.

Jak wygląda i gdzie żyje żmija zygzakowata?

Żmija zygzakowata zamieszkuje większą część Europy, oprócz Półwyspu Iberyjskiego. W Polsce można ją spotkać w zasadzie na obszarze całego kraju, ale największe prawdopodobieństwo będzie w Bieszczadach, na Pomorzu i Podlasiu.

Żmija zygzakowata lubi:

  • tereny podmokłe: torfowiska, okolice zbiorników wodnych i bagien
  • lasy
  • pola, łąki i zadrzewienia śródpolne
  • stosy kamieni i skały

W upalne dni możemy ją spotkać wygrzewającą się na słońcu.

Na szczęście dość łatwo poznać tego węża. Ma charakterystyczny wzór, od którego pochodzi jej nazwa, oraz ciemną plamę na głowie w kształcie litery X. Dorosłe osobniki osiągają nawet 150 cm długości. W Polsce najpospolitsza jest odmiana kolorystyczna miedziano-brązowa i szarobrązowa.

Nowy obowiązek dla firm. Czym jest raportowanie ESG?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas