Supermoc delfinów. Mają zmysł elektryczny, o jakim nie wiedzieliśmy
Oprac.: Katarzyna Nowak
Badacze ujawnili niewidzialną dla ludzkiego oka zdolność, jaką posiadają delfiny. Zwierzęta mają szósty zmysł - potrafią wyczuwać pola elektryczne w wodzie. Niestety pomimo wyjątkowych cech, wiele tych stworzeń nadal umiera w wyniku polowań.
Delfiny butlonose posiadają niezwykłe zdolności, o których większość naukowców nie miała prawdopodobnie pojęcia. Niemieccy badacze z Uniwersytetu w Rostocku i ogrodu zoologicznego w Norymberdze udokumentowali, jakimi umiejętnościami zostały obdarzone te morskie zwierzęta. Atrybuty delfinów zadziwiły znawców gatunku.
Szósty zmysł delfina
Nie od dziś wiadomo, że niektóre ssaki morskie mogą wyśledzić głęboko ukryte ofiary poprzez wyczuwanie w wodzie ich impulsów elektrycznych. Nowym odkryciem jest zaś to, że zdolność taka mają delfiny butlonose (Tursiops truncatus). Rodzą się z wibrysami, które pozwalają im odbierać wibracje z otoczenia. Kiedy wibrysy odpadają wraz z wiekiem, na ich miejscu zostają charakterystyczne dołki.
Naukowcy stwierdzili, że dołki delfina przypominają te, które zdobią nosy rekinów. Zaciekawieni badacze zaczęli sprawdzać, czy u delfinów dołki wypełnione są receptorami pola elektrycznego.
Delfiny wyczuwają pole elektryczne
Okazało się, że wszystkie delfiny, które zaangażowano do testów, posiadają niebywałą zdolność wyczuwania elektryczności. Nie jest ono tak silne, jak u rekinów, ale pozwala wyczuć ofiarę z odległości kilku centymentrów. Delfiny, które wzięły udział w badaniu to zwierzęta przebywające w niewoli.
W latach 90. XX wieku badacze zaobserwowali, że delfiny butlonose nurkują do piasku, a następnie wypływają z rybami. Sądzono wówczas, że strategia ta polega na wykorzystaniu echolokacji, a nowe dowody sugerują, że elektrorecepcja może również odgrywać rolę w życiu delfinów.
Obecna wiedza o delfinach pozwala sądzić, że dzięki swoim złożonym zdolnościom zwierzęta te potrafią orientować się na mapie pola magnetycznego Ziemi.