Rzadki ptak miał być wymarły. Po 24 latach wrócił cały i zdrowy

Rzadki ptak, niewidziany od 24 lat, został odnaleziony w gęstych lasach Madagaskaru. Madagaskarniczek ciemny pozostawał w ukryciu od 1999 r., ale wypatrzenie trzech osobników udowodniło, że gatunek wciąż żyje.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Madagaskarniczki to niewielkie ptaki z rodziny wróblowatych, występujące wyłącznie na afrykańskiej wyspie. Naukowcy znali 11 gatunków tych niewielkich, śpiewających ptaków. Ale byli przekonani, że co najmniej jeden z nich zniknął na zawsze.

Madagaskarniczek ciemny ukrywał się przez 24 lata

Teraz, po 24 latach zabawy w chowanego, madagaskarniczek ciemny został przyłapany przez naukowców na gorącym uczynku. Uciekinier żyje i najwyraźniej ma się nieźle. Ptaszek o żółtym gardle został dwukrotnie wypatrzony podczas grudniowej misji ornitologicznej w odległym lesie w północno-wschodnim Madagaskarze.

Znalezienie niewielkiego ptaka wymagało wielkiego wysiłku. Aby go odnaleźć, naukowcy musieli jechać 40 godzin i spędzić pół dnia, maszerując przez las. Albo to, co z lasu zostało, bo dawna dżungla została niedawno przekształcona w plantacje wanilii, mimo jej statusu chronionego. Po kilku dniach pracy naukowcom udało się jednak wypatrzyć ptaka w zaroślach w pobliżu strumienia.

Fakt, że ptak preferuje okolice strumieni może tłumaczyć to, że tak długo udawało mu się uniknąć ludzkiej uwagi. Jak tłumaczą naukowcy, wypatrywanie ptaków w dżungli w dużym stopniu opiera się na nasłuchiwaniu ich śpiewu. A w pobliżu szumiących rzek i strumieni to naturalnie staje się trudniejsze.

Zabawa w chowanego. Rzadki ptak zniknął na 24 lata

Madagaskarniczek ciemny (Xanthomixis tenebrosa), oliwkowy ptak z żółtym gardłem, znalazł się na liście dziesięciu "najbardziej poszukiwanych" przez organizację Search for Lost Birds. Od grudnia naukowcom udało się wypatrzeć trzy osobniki. Najpierw dwa z nich znaleziono w zaroślach. Dzień później naukowcy zdołali złapać jednego z nich w specjalną siatkę pozwalającą łapać drobne ptaki bez wyrządzania im krzywdy.

Nie wiadomo, czy ptak był zadowolony z tego, że został wypatrzony. Naukowcy odczuli jednak wielką ulgę. Przynajmniej jeden wymarły gatunek okazał się nie do końca wymarły.

Dzikie gęsi lecą przez Polskę. Jest ich coraz więcejSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas