Rekiny potrafią "chodzić". Podwodne nagrania pokazują ich niezwykłe talenty

Nagrania z podwodnych kamer pozwoliły naukowcom przyjrzeć się codziennemu życiu rekinów. Nagrywane przy jedzeniu rekiny wąsate okazały się mieć wiele nieznanych dotąd umiejętności.

Oparte na podwodnych nagraniach badanie, opublikowane wspólnie przez Uniwersytet Exeter i organizację pozarządową Beneath the Waves, skupiało się na obserwacji za pomocą zdalnie sterowanych kamer zachowań rekinów u wybrzeży archipelagu Turks i Caicos na Karaibach. 

Rekiny mają umiejętności, o których nie wiedzieliśmy


Przeglądając setki nagrań, naukowcy zidentyfikowali szereg różnych, nieznanych wcześniej zachowań rekinów podczas posiłków. Było to np. jedzenie będąc w pionie (głową w dół), jedzenie podczas pływania brzuchem do góry, a nawet chodzenie po dnie morskim przy pomocy ugiętych płetw piersiowych

Reklama

"Te zachowania pokazują, że rekiny wąsate są doskonale przystosowane do żerowania na różnych ofiarach w różnych siedliskach" - stwierdza Kristian Parton z Uniwersytetu Exeter. 

Podczas gdy płetwy piersiowe większości gatunków rekinów są dość sztywne, rekiny wąsate są w stanie wykonywać za ich pomocą niedostępne dla dalszych krewniaków czynności. Blisko spokrewnione z nimi rekiny epoletowe są nawet w stanie przy ich pomocy "chodzić" po suchym lądzie. "Nasze nagrania pokazują, że rekiny wąsate są w stanie zachowywać się podobnie na dnie morskim" - mówi Parton.

Rekiny potrafią "chodzić"

Rekiny wąsate (Ginglymostoma cirratum) to średniej wielkości rekiny, osiągające zazwyczaj od metra do trzech metrów długości, które występują na Atlantyku w obszarze od zachodniej Afryki po Amerykę Południową i Karaiby, a także na wschodnim Pacyfiku. 

Zazwyczaj trzymają się morskiego dna, gdzie polują na mniejsze ryby i bezkręgowce, zasysając je wraz z wodą do paszczy. Często pojawiają się na rafach koralowych czy w przybrzeżnych lasach mangrowców. Są gatunkiem uznawanym za narażony na wyginięcie

"Ta praca ilustruje ogromną zdolność adaptacji behawioralnej przybrzeżnych gatunków rekinów" stwierdza dr Oliver Shipley, starszy naukowiec w Beneath The Waves. "Pomimo ich powszechnego występowania, wiemy stosunkowo niewiele o ich zachowaniu, więc badanie to stanowi ważny krok w kierunku dalszego zrozumienia ich roli w środowisku".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rekin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy