Pszczoły zagrożone przez szerszenie azjatyckie. Ale nie wolno ich zabijać

Szerszenie azjatyckie pojawiły się w Europie co najmniej 20 lat temu. Owady te coraz szybciej zwiększają swój zasięg, co według pszczelarzy zagraża koloniom rodzimych pszczół.

Od przybycia do Francji w 2004 r. szerszenie azjatyckie zwiększają swoje terytorium w tempie ok. 60-80 km rocznie
Od przybycia do Francji w 2004 r. szerszenie azjatyckie zwiększają swoje terytorium w tempie ok. 60-80 km rocznieGeyres Christophe/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Berlińskie Stowarzyszenie Pszczelarzy chce zapobiec rozprzestrzenianiu się populacji szerszenia azjatyckiego (Vespa velutina) w stolicy Niemiec. Według pszczelarzy owady z Azji zagrażają rodzimym koloniom pszczół miodnych. W tym celu w Niemczech będą odbywać się specjalne szkolenia, które przybliżą problematykę obecności gatunków inwazyjnych w ekosystemach. Przyrodnicy ostrzegają m.in. przed zabijaniem szerszeni pochodzących z Azji.

Nie wolno zabijać szerszeni

Niemieccy pszczelarze obawiają się, że obecność azjatyckiego szerszenia w Europie może mieć fatalny wpływ na naszą przyrodę. Szerszenie azjatyckie nie stanowią dla ludzi większego zagrożenia niż rodzime gatunki szerszeni, a i te cierpią z powodu stereotyów. 

Do ukąszenia człowieka przez szerszenia europejskiego dochodzi stosunkowo rzadko, a użądlenie porównuje się do tego zadanego przez osę. Azjatycka odmiana szerszenia zagraża jednak europejskim pszczołom

Szerszeń azjatycki poluje na różne owady (osy i bzygi), ale głównie (w 80 proc.) na pszczoły miodne (Apis mellifera). Śmierć niektórych zapylaczy powoduje, że do ula dociera mniej pyłku. To z kolei może spowodować śmierć części larw, a bez młodych pszczół kolonia może obumrzeć.

Szerszenie azjatyckie zwiększają swój zasięg w EuropieGeyres Christophe/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Niemieccy przyrodnicy ostrzegają jednak przed pochopnym uśmiercaniem szerszeni azjatyckich. Bardzo często dochodzi do pomylenia go z gatunkami rodzimymi, które są objęte ścisłą ochroną - twierdzi organizacja ekologiczna Związek Ochrony Przyrody (NABU).

Inwazyjny szerszeń azjatycki w Europie

Gatunek Vespa velutina pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, występuje naturalnie w Chinach i Indiach. Owad jest uważany za szczególnie niebezpieczny i określa się go mianem silnie inwazyjnego. Obecność azjatyckiego owada potwierdzono w kilku krajach Europy: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Portugalii, Belgii i Niemczech. 

Wszystkie szerszenie wystepujące w Europie pochodzą od jednej królowej, która w 2004 r. dotarła do Francji.

Istnieje jeszcze jeden gatunek szerszenia z Azji, który jest niebezpieczny, a jego jad może zabić człowieka - o ile dana osoba ma alergię na jad. Vespa mandarinia, bo o nim mowa, jest największym przedstawicielem rodzaju Vespa. V. mandarinia to wyjątkowo duży okaz - królowe dorastają nawet do 6 cm, a robotnice do 5 cm. W 2019 r. szerszenie te dotarły do Ameryce Północnej.

Co mają wspólnego polskie bociany z Oscarami? Zaskakująco dużo Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas