Przyroda na sprzedaż. Płetwale są na skraju wymarcia przez wydobycie ropy

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Płetwal Rice'a występuje tylko w części Zatoki Meksykańskiej. Gatunek ten jest bliski wyginięciu. Zwierzęta są zagrożone zwłaszcza przez przemysł wydobycia ropy i gazu.

W USA sprzedano na aukcji siedliska zagrożonych waleni
W USA sprzedano na aukcji siedliska zagrożonych waleniFranco Banfi/Bios Photo/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Szacuje się, że całkowita liczebność gatunku płetwala Rice'a wynosi zaledwie ok. 50 osobników. Utrata nawet jednego osobnika może być katastrofalna dla przyszłości gatunku. Zwierzęta są narażone zwłaszcza na skutki przemysłu wydobywczego funkcjonującego na obszarach ich siedlisk w Zatoce Meksykańskiej.

Płetwale Rice'a: zwierzęta zagrożone wydobyciem ropy

Zatoka Meksykańska jest obecnie głównym wodnym źródłem ropy i gazu dla Stanów Zjednoczonych. Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w Zatoce Meksykańskiej jest prowadzone na wielką skalę. Sektor ten ma olbrzymi wpływ na ekosystem zatoki. W 2010 r. z powodu katastrofy ekologicznej, jaka wydarzyła się w następstwie wycieku ropy z platformy wiertniczej Deepwater Horizon, umarło ok. 22 proc. osobników populacji zagrożonych waleni.

Płetwale Rice'a: zwierzęta zagrożone wydobyciem ropy w Zatoce Meksykańskiej
Płetwale Rice'a: zwierzęta zagrożone wydobyciem ropy w Zatoce MeksykańskiejPaul Hennessy/Anadolu AgencyGetty Images

Eksperci przewidzieli, że jeśli doszłoby do kolejnej podobnej tragedii w zatoce, płetwale Rice'a prawdopodobnie by nie przetrwały.

Na problemy waleni wpływa też ciągły hałas towarzyszący przemysłowej eksploatacji dna oceanu. Z powodu ciągłego hałasu zwierzęta tracą możliwość komunikowania się. Istnieje też ryzyko trwałego ogłuszenia i zaplątania w sieci znajdujące się w wodach zatoki.

Zamiast ochrony dalsze wydobycie

Obawy o płetwale Rice'a wzrosły niedawno jeszcze bardziej wraz z decyzją, jaką podjęły Stany Zjednoczone w sprawie dalszego wydobycia surowców w zatoce. Sprzedano prawa do wykonywania kolejnych odwiertów, a co za tym idzie, wzrośnie zagrożenie, jakie niesie za sobą już i tak inwazyjny przemysł.

Przyrodnicy chcieli utworzenia obszaru, który gwarantowałby skuteczną ochronę krytycznie zagrożonych zwierząt. Organizacja National Oceanic and Atmospheric Administration wytypowała już obszary siedlisk zwierząt. Być może w niedalekiej przyszłości uda się ochronić znajdujące się w niebezpieczeństwie płetwale Rice'a.

Pocztówka z podwodnego świata. Zobacz niezwykły taniec humbaków© 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas