Przerażająca ryba wyrzucona na brzeg oceanu. Niewiele o niej wiadomo
Oprac.: Katarzyna Nowak
Oceany skrywają niezgłębione tajemnice. Jedną z nich odkryli plażowicze z Oregonu. Ryba pływająca w ciemnych głębinach została wyrzucona na brzeg oceanu. Jej wygląd może przysparzać o dreszcze.
Martwa ryba o osobliwym, a dla niektórych przerażającym wyglądzie wylądowała na brzegu w Oregonie. Ze względu na swój kształt otrzymała nazwę "pacific football fish". Uwagę przyciągają duże wargi tego stworzenia, wyłaniające się z otworu gębowego zęby ostre jak szpilki, a także ciemna, czarna barwa. Co więcej, uroku tej niezwykłej żabie nadaje specyficzny pręcik znajdujący się na czubku głowy, wyglądający niczym antena.
Dziwna ryba znaleziona na brzegu w Oregonie
Według Seaside Aquarium z Oregonu czarna ryba z gatunku żabnic została znaleziona niedaleko Cannon Beach w stanie Oregon. Himantoliphus sagamius żyje w całkowitej ciemności nawet na głębokościach do 1000 m. Między innymi dlatego jest niezwykle rzadko widywane, a do spotkania z tym przedziwnym okazem dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy ocean wyrzucą ją na brzeg.
Seaside Aquarium podało ponadto, że na całym świecie odnotowano jedynie 31 obserwacji tej czarnej ryby. Widziano ją w wodach Rosji, Nowej Zelandii, czy Japonii. Jej obecność odnotowano również kilka lat temu w Kalifornii, ale to pierwszy przypadek kontaktu z nią na wybrzeżu Oregonu.
Mało kto, ją widział, mieszka w ciemnych głębinach
Ze względu na swój tryb życia zwyczaje tej ryby są słabo poznane przez ludzi. Z tego powodu każde zetknięcie z tym gatunkiem jest dla naukowców fascynujące. Wiadomo jednak, że Himantolophus sagamius używa do wabienia ofiar wiązki światła, które niczym trzecie oko świeci na środku czoła.
Football fish nie jest wybredna, ponieważ na znacznej głębokości, propozycje w menu mogą być ograniczone.
"Jedzą wszystko, co mieści się w ich ustach" - pisze Seaside Aquarium.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że samce są aż 10 razy mniejsze od samic. Rozmnażanie tych ryb jest według specjalistów z Oregonu makabrycze - samce mają w tym procesie tracić wzrok, a składniki odżywcze czerpią od samic.