Popularny gąsior Pipa nie żyje. "Odeszła cząstka mnie"

Sześcioletni gąsior o imieniu Pipa nie żyje - przekazał opiekun wyjątkowego ptaka Kamil Trela. Prawdopodobnie najsłynniejsza gęś w kraju do śmierci mieszkała nad Jeziorem Tarnobrzeskim w pobliżu Wake Parku w województwie podkarpackim.

Gęś (gąsior) o imieniu Pipa stała się popularna dzięki Kamilowi Treli, który udostępnił nagrania z jej udziałem w mediach społecznościowych
Gęś (gąsior) o imieniu Pipa stała się popularna dzięki Kamilowi Treli, który udostępnił nagrania z jej udziałem w mediach społecznościowych123RF/PICSEL

Popularny dzięki filmom publikowanym w mediach społecznościowych, gąsior o imieniu Pipa, nie żyje. Zwierzę umarło 31 października, a powodem śmierci mieszkańca podkarpackiego jeziora było prawdopodobnie zatrucie pokarmowe. Historię przyjaźni Kamila Treli z gęsią obserwowało ponad milion internautów, a pluszaki z podobizną ptaka pojawiły się w niemal całym kraju.

"Nigdy cię wariacie nie zapomnę. To, co razem zrobiliśmy, to legenda" - oświadczył na Facebooku opiekun "Pipusia". "Odeszła cząstka mnie" - dodał w poruszającym oświadczeniu Trela.

Legenda internetu, gęś Pipa, nie żyje. "Będzie mi ciebie brakowało mordo"

Wydawać by się mogło, że to zwykła gęś kupiona na targu. Szybko jednak okazało się, że Pipie bliżej do psa niż gęsi hodowlanej. Na nagraniach udostępnianych w sieci w tym i ubiegłym roku przez Kamila Trelę gęś obwąchuje i nie odstępuje na krok swojego nowego i szczęśliwego opiekuna. Trela publikował filmy udowadniające, że z gąsiorem łączy go międzygatunkowa przyjaźń. Uważał, że więź z ptakiem jest niezwykła, a Pipa to osobnik wybitny i nieoczekiwanie śmiały w stosunku do człowieka. Przekonali się o tym też obserwujący poczynania Pipy internauci. Trela regularnie wrzucał do sieci filmy z udziałem gąsiora machającego w zabawny sposób skrzydłami, siedzącego na fotelu pasażera w samochodzie, spacerującego obok "pana", próbującego wejść mu pod kurtkę, czy goniącego psa. "Jesteście superdrużyną, jesteście wspaniali" - pisali zachwyceni obserwujący w mediach społecznościowych.

Internauci pokochali Pipę, a wieść o wyjątkowej więzi człowieka z gęsią znalazła również odzwierciedlenie w kulturze - zaczęto masowo produkować pluszaki z długą, wyciągniętą szyją, co spodobało się młodszemu pokoleniu - dzieci i nastolatki wkładały podobiznę Pipy do plecaków i dumnie maszerowały z gęsią w torbach.

Nawet sprzedawcy nie rozumieli fenomenu gęsi - najprawdopodobniej nie spędzali tyle czasu, przeglądając media społecznościowe, co młodsze pokolenia, które śledziły losy Kamila Treli i Pipy regularnie.

Pluszaki z wizerunkiem Pipy zdobyły ogromną popularność, powstawały też kubki, koszulki, bluzy i torby. Artykuły nie należały do najtańszych. Dziś moda na Pipę nieco ustała, choć czasem na ulicach nadal można zobaczyć długą pluszową szyję wystającą z plecaka nastolatka.

Co po Pipie?

Popularność Pipy i jej międzygatunkowa relacja z człowiekiem zwracają uwagę na potrzebę dostrzeżenia dobrostanu zwierząt hodowlanych. Hodowla gęsi w obecnej formie często wpływa negatywnie na ich dobrostan - dostrzegł Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Najgorszym typem hodowli gęsi jest chów klatkowy, w którym ptaki nie mają zapewnionych podstaw dobrostanu. Cierpią z powodu ograniczonego ruchu, grupowego stresu, który może skutkować wzajemnym dziobaniem i ranieniem oraz niemożliwością realizacji naturalnych zachowań i potrzeb. Ptaki klatkowe wielokrotnie doznają uszkodzeń kości i można zauważyć u nich radykalne zmiany, do jakich dochodzi w tkankach miękkich.

Gęsi są hodowane głównie w celu pozyskania mięsa, (w tym pasztetu foie gras - pasztet ten powstaje z wątroby kaczki lub gęsi, która wcześniej była specjalnie tuczona) i pierza. Obrońcy zwierząt alarmują, że chów ptaków w celu pozyskania puchu i pierza (z żywej lub martwej gęsi) jest okrutnym przemysłem. Według organizacji skubanie piór jest niezwykle bolesne dla ptaków i powoduje cierpienie wynikające także z unieruchomienia. PETA zaznacza, że oskubane ptaki są zabijane wkrótce po oskubaniu na potrzeby przemysłu mięsnego.

Ptactwo wodne potrzebuje solidnej podłogi ze ściółką i obszarów znajdujących się wokół wody - podobnie jak Pipa znad Jeziora Tarnobrzeskiego.

Pluszaki z wizerunkiem Pipy robiły furoręEast News
Wspólnie ratują pszczoły. Niezwykły start-up dziadka i wnuczkiPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas