Pierwsza taka sytuacja w USA od 221 lat. Kraj czeka wysyp pluskwiaków

To jedna z największych zagadek świata przyrody. Do dzisiaj nie wiemy na pewno, dlaczego cykady wieloletnie mają cykl rozwoju rozłożony na aż kilkanaście lat. Na dodatek u niektórych z nich postacie dorosłe wychodzą z ziemi po 13 latach, a u innych - po 17. To rzadkie chwile, a tym rzadsze jest synchronizacja w jednym roku obu tych przypadków. I takie zjawisko ma miejsce teraz w USA, po raz pierwszy od 221 lat.

Magicicada septendecim nazywana jest cykadą faraona, ale tak naprawdę żyje w Ameryce Północnej
Magicicada septendecim nazywana jest cykadą faraona, ale tak naprawdę żyje w Ameryce Północnejwikimedia.orgEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Gdy poprzedni raz doszło do takiej synchronizacji, prezydentem Stanów Zjednoczonych był Thomas Jefferson, do kraju dołączyło Ohio jako 17. stan, a USA kupiły od Francji wielką Luizjanę, dwukrotnie zwiększając obszar.

Wysyp cykad w USA

Dopiero rozpoczynały się wojny napoleońskie, a Richard Trevithick zaczął budowę pierwszej lokomotywy. Wtedy dwie grupy cykad po raz ostatni wyszły z ziemi jednocześnie. Teraz ta sytuacja się powtarza.

Te owady należą do tzw. cykad wieloletnich czyli tajemniczych pluskwiaków kojarzących się z piosenką zespołu Maanam i wieczorami np. w krajach śródziemnomorskich, gdzie ich charakterystyczne cykanie słychać bardzo wyraźnie. Cykady to ogromna grupa 3200 gatunków związanych zwłaszcza z ciepłymi rejonami świata (aczkolwiek nie tylko). Dzieli się je na ogół na dwie kategorie w oparciu o ich sposób wylęgu w wieku dorosłym.

Roczne cykady pozostają pod ziemią jako nimfy przez dwa lub więcej lat, a niektóre dorosłe osobniki dojrzewają każdego roku. Okresowe cykady również mają wieloletnie cykle życiowe, a charakterystyczne dla nich jest to, że pojawiają się w określonym miejscu synchronicznie lub prawie synchronicznie co stałą liczbę lat. Między nimi dorosłych osobników tych cykad nie zobaczymy. Najbardziej znane cykady okresowe z rodzaju Magicicada pojawiają się jako dorosłe osobniki co 13 lub 17 lat.

O nich mówimy w wypadku zjawiska zachodzącego w Stanach Zjednoczonych. Rok 2024 to bowiem rok, w którym cykle 13-letnich i 17-letnich cykad zsynchronizowały się i te dwie grupy pojawiły się jednocześnie. Zjawisko jako niezwykle rzadkie fascynuje teraz amerykańską opinię publiczną. Jak piszą amerykańskie media, to ekscytujące podwójne wydarzenie powtórzy się dopiero w 2445 roku.

Magicicada neotredecim to jedna z cykad 13-letnich. W takich odstępach pojawia się masowo
Magicicada neotredecim to jedna z cykad 13-letnich. W takich odstępach pojawia się masowowikipedia.plWikimedia

Cykady pojawiają się co 13 i 17 lat

Cykadą o 17-letni cyklu jest Magicicada septendecim, która nazywana jest niekiedy "cykadą faraona", chociaż nie występuje w Egipcie, ale w Ameryce Północnej. Amerykanie ich masowe pojawianie się porównywali często do biblijnej szarańczy, gdyż wtedy rzeczywiście nie wiadomo skąd (spod ziemi) wychodzą tysiące owadów. 13-letni cykl ma cykada Magicicada neotredecim.

Rozpoczęły one emitować podwójnie głośne dźwięki, którymi samce przywabiają samice. U cykad wieloletnich takie dźwięki przekraczają 100 decybeli. Po godach i złożeniu jaj głównie w nacięciach i szczelinach roślin wylęgłe z nich nimfy zakopują się w ziemi na wiele lat, a dorosłe osobniki giną. Nie jest do końca jasne, dlaczego te cykady mają tak nietypowy cyk. Uważa się, że masowe pojawienie się w jednej chwili lepiej chroni je przed drapieżnikami, a tysiące ciał osobników dorosłych to spora porcja białka dla przyrody.

Badania nad cykadami wieloletnimi trwają, a są istotne np. dla rolnictwa. Wiedza o tym, kiedy cykady się pojawią pozwala chociażby chronić rośliny, które mogą zostać przez nie uszkodzone.

Dzień ekologii w ekologicznej szkolePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas