Pająki w Polsce, które gryzą. Lepiej ich nie drażnić

Jadowite pająki zazwyczaj wywołują skojarzenia z dużymi, egzotycznymi gatunkami, których ukąszenie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. Tak niebezpieczne okazy na szczęście nie występują w Polsce w środowisku naturalnym. Nie oznacza to jednak, że brak u nas pająków, które gryzą. Które z nich są najniebezpieczniejsze?

Sieciarz jaskiniowy to najniebezpieczniejszy pająk, jakiego można spotkać w Polsce
Sieciarz jaskiniowy to najniebezpieczniejszy pająk, jakiego można spotkać w Polsce123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Sieciarz jaskiniowy to najniebezpieczniejszy pająk, jakiego można spotkać w Polsce
Sieciarz jaskiniowy to najniebezpieczniejszy pająk, jakiego można spotkać w Polsce123RF/PICSEL

Czy w Polsce żyją jadowite pająki?

Jadowite pająki stanowią zagrożenie dla człowieka, ze względu na toksyny, które znajdują się w ich ślinie. Ich ugryzienie może powodować nie tylko bolesne, trudno gojące się rany, ale również uszkodzenia naczyń krwionośnych, miejscowy paraliż, a nawet obumarcie tkanek. Najniebezpieczniejszy jest dla alergików - neurotoksyny zawarte w jadzie pająka mogą wywołać szok anafilaktyczny, w krytycznych przypadkach prowadzący nawet do śmierci.

Na szczęście w Polsce nie występują jadowite pająki, które mogłyby powodować zatrucie ludzkiego organizmu.  Mimo to wiele z rodzimych gatunków może boleśnie ugryźć. Na które z nich należy szczególnie uważać?

Pająki w Polsce, które gryzą

Do najpopularniejszych pająków spotykanych w domach i ogrodach należy pająk kątnik. Mimo że nie jest zbyt lubiany przez ludzi, jest bardzo pożyteczny - żywi się małymi owadami, takimi jak muchy i meszki, które mogą być dla nas bardzo uciążliwe, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Posiada niewielkie rozmiary i raczej nie jest niebezpieczny dla ludzi. Zazwyczaj nie atakuje bez powodu, jednak w sytuacji bezpośredniego zagrożenia (np. podczas próby złapania) może ugryźć.

Jego ukąszenia są bolesne i mogą pozostawiać czerwone ślady, które znikają po kilku dniach.

Kolejnym jadowitym pająkiem, którego można spotkać w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Najczęściej występuje w ciemnych, wilgotnych i chłodnych miejscach, takich jak piwnice, studzienki kanalizacyjne czy jaskinie właśnie. Dorasta do ok. 5 cm długości i jest uważany za najgroźniejszego polskiego pająka.

Jego ugryzienie jest bardzo bolesne. Często porównuje się je do ukąszenia szerszenia. Skóra w tym miejscu może być mocno zaczerwieniona, a nawet spuchnięta. W takim przypadku może być konieczne stosowanie specjalnych maści.

Na sieciarza jaskiniowego powinni uważać przede wszystkim alergicy - jego ugryzienia mogą wywoływać szok anafilaktyczny, chociaż nie zdarza się to często.

Innym niebezpiecznym pająkiem żyjącym w naszym kraju jest sidlisz piwniczny - to czarny pająk, wyglądem przypominający nieco miniaturową tarantulę. Można go spotkać w piwnicach, a także w jaskiniach, ogrodowych altankach i pod dużymi kamieniami. Już samo spotkanie z nim może być przerażające, a na dodatek pająk ten boleśnie gryzie.

Jest on jadowity, ale jego jad nie jest niebezpieczny dla ludzi. Mimo wszystko jego ukąszenie może wywołać stan zapalny ze względu na przenoszone bakterie. 

Na łąkach, polach i w wysokich trawach można natomiast spotkać innego niebezpiecznego pająka, jakim jest kolczak zbrojny. W przeciwieństwie do opisanych wcześniej gatunków, ten lubi suche i ciepłe miejsca. Rzadko pojawia się w domach, choć raz na jakiś czas media obiegają doniesienie o jego bolesnych ugryzieniach.

Kolczak zbrojny jest pająkiem, który został przywieziony do Polski z ciepłych rejonów (prawdopodobnie znad Morza Śródziemnego) i dobrze zaadaptował się w naszym klimacie. Jest to jedyny gatunek jadowity występujący w naszym kraju - jego toksyna nie jest silna, zawiera jednak hemolizyny, które mogą doprowadzić do wystąpienia silnego, piekącego bólu i obrzęku w miejscu ukąszenia, a także wywoływać stan zapalny. W takiej sytuacji może wystąpić gorączka, dreszcze i nudności.

Jak wygląda ugryzienie pająka?

Ugryzienie pająka łatwo pomylić z ukąszeniem innego owada. Zazwyczaj skóra jest zaczerwieniona i bolesna. Niekiedy może również wystąpić opuchlizna.

Ugryzienia pająków są dość bolesne - zazwyczaj ból mija po kilku godzinach, w niektórych przypadkach może się jednak utrzymywać nawet powyżej tygodnia.

Miejsce ugryzienia zawsze należy zdezynfekować, można również użyć specjalnej maści lub żelu przeciwbólowego. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, takie jak silny obrzęk, intensywny ból, gorączka, problemy z oddychaniem itp. konieczna jest wizyta u lekarza. Niezbędne może być podanie leków antyhistaminowych i przeciwzapalnych.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Przemysław Białkowski podcast: PająkiSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas