Pająk wałęsak brazylijski. Jadowity, straszny, lubiący banany

Wałęsak brazylijski zamieszkuje region Ameryki Południowej. W księdze rekordów Guinessa wielokrotnie widniał jako najbardziej jadowity pająk na świecie. Jego odpowiednio spreparowany jad może przysłużyć się medycynie.

Wałęsak brazylijski pomimo śmiertelnie jadowitego jadu ma na swoim koncie niewiele ofiar.
Wałęsak brazylijski pomimo śmiertelnie jadowitego jadu ma na swoim koncie niewiele ofiar.SCIENCE PHOTO LIBRARY/Science Photo Library/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wałęsak brazylijski. Egzotyczny pająk, który może trafić do nas w bananach

Wałęsak jest nazywany czasami pająkiem bananowym. Jego przydomek wziął się stąd, że czasem przypadkowo trafiał do Europy czy Ameryki Północnej wraz z transportem bananów. ‘

Spotkanie z tym pająkiem dla kogoś cierpiącego na arachnofobię może być bardzo traumatycznym doświadczeniem. Zwierzę jest dość duże - jego odwłok może mieć nawet 5 cm, a rozpiętość odnóży sięga nawet 18cm!

Gatunki różnią się kolorem, choć wszystkie są owłosione. Wałęsaki w większości są brązowe i szare, choć niektóre odmiany mają lekko kolorowe plamy na brzuchu. Wiele ma czarne i żółte lub białe pasma na spodniej stronie dwóch przednich nóg,

Nazwa pająka odzwierciedla jego wędrowną naturę. Wałęsak brazylijski nie buduje pajęczyn, ale wędruje nocą po dnie lasu, aktywnie polując na ofiary. Zabijają zarówno przez zasadzkę, jak i bezpośredni atak.

Większość dnia spędza ukrywając się pod kłodami lub w szczelinach drzew, a na polowanie wychodzi w nocy. Żywi się owadami, innymi pająkami, a czasem także małymi płazami, gadami i myszami.

Badania wnętrzności 57 pająków pozwoliło zidentyfikować 96 gatunków ofiar, w tym muchy, chrząszcze, motyle, ćmy, koniki polne, szarańczę i świerszcze a także jaszczurki i węże.

Jad pająka wałęsaka brazylijskiego

Po ukąszeniu człowieka, ofiara może odczuwać takie symptomy jak piekący ból w miejscu ukąszenia, pocenie się i gęsia skórka.

W ciągu 30 minut ofiara ma skoki wysokiego i niskiego ciśnienie krwi, nudności, skurcze brzucha, hipotermię, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, drgawki i nadmierne pocenie się związane z szokiem.

Oprócz intensywnego bólu i możliwych komplikacji medycznych, ukąszenie brazylijskiego pająka wędrownego może zapewnić długą, bolesną erekcję u mężczyzn.

Dzieje się tak dlatego, że jad zwiększa ilość tlenku azotu - substancji chemicznej, która zwiększa przepływ krwi. Z tego powodu prowadzi się badania nad włączeniem jadu do leków na zaburzenia erekcji.

Wałęsak brazylijski jest groźny, ale nie taki straszny?

Chociaż ugryzienia pająka są owiane złą sławą, dochodzi do nich stosunkowo rzadko. W samej Brazylii rocznie rejestruje się około 4 tys. przypadków. Co ciekawe, tylko 0,5% z nich stanowi zagrożenie dla życia. Dzieje się tak dlatego, że siła trucizny zależy od ilości, jak jest wstrzyknięta. W większości przypadków pająk używa jej zdecydowanie za mało, by zabić człowieka. Chociaż mógłby.

Pająk nie wstrzykuje całego swojego jadu, ponieważ służy mu nie tylko jako środek obrony, ale także jest mu potrzebny do unieruchomienia ofiary. Jeśli wstrzyknąłby cały swój jad, musiałby czekać, zanim mógłby znowu polować.

W Brazylii między 1903 a 2018 roku zarejestrowano tylko 15 ofiar śmiertelnych pająka.

Prąd ze śmieci. Spalarnia w Szczecinie zasili miasto energiąPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas