Ostatni ocalały gepard zdechł. Zoo w Iranie przeprasza

Irańska agencja informacyjna IRNA w czwartek przekazała informację o śmierci geparda azjatyckiego urodzonego w irańskim zoo. Na świecie pozostało ich mniej niż 50.

Gepardy azjatyckie są w stanie biec z prędkością 120 km/h.
Gepardy azjatyckie są w stanie biec z prędkością 120 km/h.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kocię geparda azjatyckiego (Acinonyx jubatus venaticus) o imieniu Pirouz, co oznacza po persku "zwycięski", zdechło we wtorek z powodu niewydolności nerek. Rodzeństwo geparda zdechło zaraz po urodzeniu w maju ubiegłego roku, dlatego ocalałe kocie było tym bardziej cenne.

Pirouz stał się źródłem dumy narodowej i zamieszkiwał ostoję dzikiej przyrody w północno-wschodnim Iranie.

Niestety kocię nie cieszyło się dobrym zdrowiem. Ze względu na problemy z nerkami, weterynarze musieli poddać go dializie, która jednak go nie uratowała.

Pirouz, który został przyjęty do Centralnego Szpitala Weterynaryjnego z powodu niewydolności nerek w zeszły czwartek, zmarł po przejściu dializy.
agencja informacyjna IRNA

Weterynarze przepraszają i jednocześnie ubolewają nad stratą rzadkiego zwierzęcia.

Utrata Pirouza i nieskuteczność wszystkich wysiłków podjętych przez zespół terapeutyczny w ciągu ostatnich kilku dni, aby uratować zwierzę, zasmuca mnie i wszystkich moich kolegów i przepraszamy wszystkich, że nie mogliśmy utrzymać tego zwierzęcia przy życiu.
dyrektor szpitala Omid Moradi w rozmowie z alarabyia.net

Sytuacja gatunkowa geparda azjatyckiego

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, gepard azjatycki jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Warto przypomnieć, że wyróżniamy trzy kategorie gatunków zagrożonych wyginięciem:

1) narażone - czyli takie gatunki, którym grozi wyginięcie ale w bliżej nieokreślonej przyszłości;

2)zagrożone - czyli takie, którym grozi wymarcie w niedalekiej przyszłości oraz

3)krytycznie zagrożone - zaliczają się do nich gatunki na skraju wymarcia. Kolejny etap to gatunki wymarłe na wolności.

Oznacza to, że sytuacja geparda azjatyckiego jest alarmująca. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości utracimy to najszybsze na świecie zwierzę lądowe, które jest zdolne do osiągnięcia prędkości 120 kilometrów na godzinę.

Gepardy kiedyś zamieszkiwały siedliska od wschodnich krańców Indii po atlantyckie wybrzeże Senegalu. Nadal występują w niektórych częściach południowej Afryki, ale praktycznie zniknęły z Afryki Północnej i Azji.

Iran rozpoczął wspierany przez ONZ program ochrony gepardów w 2001 r.

W styczniu 2022 r. wiceminister środowiska Hassan Akbari powiedział, że Iran jest domem dla zaledwie tuzina gepardów azjatyckich - w porównaniu z szacowanymi 100 w 2010 r.

Żródło: alarabiya.net

Cietrzew w TatrachProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas