Olbrzymi smok przybył do Polski. Już ma dwa metry i robi wrażenie

Nazywa się Rakastan, przybył z bardzo daleka. Nie z rodzinnej wyspy Komodo, ale z Los Angeles. Należy do największych jaszczurek, jakie istnieją na świecie. Jaszczurek, które swym ogromem pozwalają sobie wyobrazić, jak ich krewniaczki wyglądały w zamierzchłych czasach. To nie przypadek, że na te wielkie warany niekiedy mówi się "smoki z Komodo". Taki smok zamieszkał w Zoo Poznań.

Waran z Komodo
Waran z KomodoBIOSEast News

To będzie jeden z większych mieszkańców poznańskiego Zoo. No i drugi już smok, jaki tu zamieszka. Poznań ma bowiem smoczycę, która jest samicą warana z Komodo. Nazywa się Rinca, ale na razie nie będzie miała okazji poznać nowego gigantycznego mieszkańca ogrodu.

Poznańskie zoo sprowadziło warana z Komodo

"Teraz by się pozjadały. Będą rozdzieleni" - mówią w Zoo Poznań. Kiedyś, w przyszłości Rakastan i Rinca może stworzą parę, taki jest cel. Na razie jednak lepiej, by przebywały osobno.

To w końcu naprawdę olbrzymie zwierzęta. Do dzisiejszych czasów nie przetrwały większe jaszczurki. Rakastan już ma dwa metry, a przecież gdy się wykluł z jajka, ważył ledwo 123 gramy. Dzisiaj jest ogromny, gabarytami przewyższa człowieka. A warany z Komodo mogą osiągać jeszcze większe rozmiary.

Rekordowy osobnik mierzył aż 365 cm, a nie wiemy, czy to jest maksimum. Co działa na wyobraźnię. Pozwala wyobrazić sobie wielkość przodków tych waranów, np. australijskiej megalanii, której rozmiary - w zależności od źródeł i badań - szacuje się na od 5 do nawet ponad 7 metrów.

Rakastan przedstawił się na profilu Zoo Poznań na Facebooku. "Mam dwanaście lat, a urodziłem się daleko, bo aż w Los Angeles. Po przyjeździe do Europy mieszkałem w Lipsku, potem w Pradze" - można przeczytać.

W naturze te wielkie warany zachowały się nie tylko na wyspie Komodo, gdzie odkryto ją dopiero w 1910 roku - to zaskakujące z uwagi na gabaryty tego gada. W 1980 roku na Komodo powstał park narodowy do ochrony tych zwierząt, które cieszą się sporym zainteresowaniem turystów. Warany z Komodo żyją także na wyspach Rinca, Gilli Motang oraz w kilku punktach wyspy Flores, na której ich przodkowie polowali na przodków ludzi.

To nie waran z Komodo jest największy?

Waran z Komodo to jeden z największych waranów i największych żyjących jaszczurek, ale inne azjatyckie warany także osiągają ogromne rozmiary. Największy osobnik warana paskowanego znaleziony na Cejlonie mierzył 3,21 m. Natomiast waran papuaski jest nawet wymieniany przez Księgę Rekordów Guinnessa jako największy przedstawiciel waranów. Większość osobników mierzy 2,5 do 3 metrów, ale księga podaje rozmiary osobnika z Papui szacowane na 4,75 m.

"Wydarzenia": Do poznańskiego zoo trafiły dzikie zwierzęta z UkrainyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas