Nowe przepisy. Hodowca nawet jednej kury będzie musiał ją zarejestrować

Zgodnie z nowa ustawą wprowadzoną 4 listopada 2022 r., o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt każdy właściciel drobiu, niezależnie od ilości, będzie musiał zarejestrować tzw. "zakład drobiu". Termin mija 6 kwietnia 2023 r.

Nowe przepisy wchodzą w życie od kwietnia br.
Nowe przepisy wchodzą w życie od kwietnia br.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nowa ustawa wymienia następujące gatunki drobiu: kura (Gallus gallus), kaczka (Anas platyrhynchos), kaczka piżmowa (Cairina moschata), gęś (Anser anser), gęś garbonosa (Anser cygnoides), indyk (Meleagris gallopavo), przepiórka japońska (Coturnix japonica), perlica (Numida meleagris) oraz struś (Struthio camelus).

Hodowca, który posiada nawet jedno zwierzę, będzie musiał je zarejestrować. Po upływie terminu, podmiotem uprawnionym do weryfikacji będzie Inspekcja Weterynaryjna.

Nowa ustawa wynika z konieczności dostosowania się do przepisów unijnych. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, rejestracja zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, jest konieczna. Prowadzenie rejestru jest istotne chociażby ze względu na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, która dziesiątkuje ptaki hodowlane w Europie i nie tylko.

Protest Krajowej Rady Izb Rolnicznych

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że konieczność rejestracji i związana z nią biurokracja zniechęci wielu hodowców do prowadzenia przydomowych kurników. Może ona być również nieskuteczna, a także obciąży Inspekcję Weterynaryjną dodatkową pracą. 

Warto przypomnieć, że zgodnie z planami Ministerstwa Rolnictwa, organizacje prozwierzęce jeszcze w tym roku mogą stracić prawo do interwencyjnego odbioru zwierząt. Jeśli dojdzie to do skutku, organem za to odpowiedzialnym będzie m. in. właśnie Inspekcja Weterynaryjna. Jak pokazują różne organizacje prozwierzęce, organ ten już jest przeciążony i nie wywiązuje się z tego zadania.

Trudno sobie wyobrazić jak będzie funkcjonował, jeśli dodatkowo będzie obciążony koniecznością weryfikacji każdej kury w Polsce.

W związku z tym prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szumielewicz zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o interwencję. W piśmie skierowanym do ministra podkreślił, że odstępstwo od obowiązku rejestracji jest dopuszczalne, jeśli zakłady stwarzają "nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego". Do tej grupy należą drobni hodowcy drobiu.

Źródło: ARiMR, KRIR, Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

Skąd w Polsce wzięła się kaczka mandarynka?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas