Dlaczego koty lubią kartony? Zbuduj mruczkowi nietypowy domek

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Twój kot całe dnie spędza w szafie lub pod kanapą, a z każdego, nawet najmniejszego pudełka robi sobie kryjówkę? Musisz wiedzieć, że takie zachowanie jest zupełnie normalne. Mruczki na małej, zamkniętej przestrzeni czują się bezpiecznie i komfortowo. Sprawdź, dlaczego koty lubią kartony. Zobacz, jak możesz zbudować swojemu pupilowi domek za niewielkie pieniądze.

Koty lubią kartony. To dla nich kryjówka.
Koty lubią kartony. To dla nich kryjówka.123RF/PICSEL

Dlaczego koty lubią kartony?

Każdy właściciel kota wie, że te zwierzęta uwielbiają chować się w kartonach, a wszystkie przyniesione do domu pudełka stanowią dla nich doskonałą kryjówkę i miejsce do zabawy. Nie ma znaczenia rozmiar. W większości przypadków im mniej przestrzeni, tym lepiej. Dużo mruczków lubi wciskać się do ciasnych i niezbyt przestronnych kartonów. Doskonale czują się w miejscach, z których mogą bezpiecznie obserwować otoczenie.

Takie zachowanie ma związek z pierwotnymi instynktami, które czworonogi odziedziczyły po swoich kocich przodkach. Na dziko żyjące zwierzęta czyhały bowiem liczne niebezpieczeństwa. Dla wielu najlepszą kryjówką były wówczas jak najmniejsze, dobrze osłonięte "schowki", w których przez chwile mogły w spokoju odpocząć. To zamiłowanie do kryjówek pozostało z kotami do dziś. Prawdopodobnie "kartonowe hobby" ma związek właśnie ze stosowanymi w przeszłości strategiami przetrwania.

Jak zrobić domek z kartonu dla kota?

Aby zapewnić kotu odpowiednią ilość przestrzeni do wypoczynku, warto wygospodarować mu kilka kryjówek. W sieci da się kupić wiele domków dla mruczków, jednak ich ceny zaczynają się od około 40-50 złotych i dochodzą nawet do kilkuset złotych. Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na "kocie mieszkanko" lub nie wiesz, czy taka forma kryjówki spodoba się pupilowi, możesz wykonać dla niego schowek z pudełka.

Potrzebujesz do tego kartonu w rozmiarze odpowiadającym gabarytom kota, taśmy klejącej i nożyczek. Oprócz tego możesz też przygotować rozmaite sznureczki, które posłużą za element dekoracyjny i dodatkową atrakcję.

Z kartonu można stworzyć domek dla kota. Wystarczą nożyczki, taśma i nuta wyobraźni
Z kartonu można stworzyć domek dla kota. Wystarczą nożyczki, taśma i nuta wyobraźni123RF/PICSEL

Przy tworzeniu domku z kartonu dla kota ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wytnij jeden otwór wejściowy i zaklej górne oraz dolne klapy pudła. W ten sposób powstanie prosta kryjówka. Wewnątrz możesz umieścić kocyk, ulubione legowisko lub zabawkę kota.

Gdy planujesz bardziej zaawansowany projekt, masz możliwość np. połączenia ze sobą kilku pudełek poprzez ustawienie ich jedno nad drugim. Zabaw się w inżyniera i stwórz dla pupila wyjątkową przestrzeń do relaksu i zabawy. Na pewno będzie ci za to wdzięczny!

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas