Niecodzienne zachowanie krokodyli. Uratowały psa z opresji

Jak podają naukowcy, w Indiach zaobserwowano szczególne zachowanie krokodyli. Gady, zamiast pożywić się psem, który wbiegł do rzeki po ucieczce przed sforą dzikich psów, pomogły mu wydostać się w bezpiecznym miejscu.

Krokodyle uratowały psa od sfory dzikich psów. Niecodzienne zajście w Indiach
Krokodyle uratowały psa od sfory dzikich psów. Niecodzienne zajście w IndiachX (dawniej Twitter): ScienceAlert, credit: Utkarsha Chavan, Journal of Threatened Taxa, 2023123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W Indiach doszło do niezwykłego w świecie zwierząt incydentu. Otóż naukowcy, badając krokodyle w rzece Savitri, byli świadkami szczególnego zachowania gadów. Sytuacja wyglądała następująco: pies uciekał przed sforą innych dzikich psów, i wydawać by się mogło, że obrał najgorszą możliwą trasę, gdyż wskoczył do rzeki pełnej krokodyli.

Gady jednak nie skorzystały z "darmowej przekąski", lecz jak wskazują naukowcy, przesuwały psa swoimi nosami w kierunku bezpiecznego wyjścia z rzeki, z dala od wściekłej sfory dzikich psów. Jednocześnie część krokodyli "eskortowała" wystraszonego czworonoga.

Pies miał niezwykłe podwójne szczęście, gdyż uszedł z życiem zarówno ze spotkania z grupą dzikich psów, jak i ze spotkania pysk w pysk z krokodylami.

Czy krokodyle wykazały się empatią?

Jak mówi dr Chris Murray z Southeastern Louisiana University dla "Insidera", niezwykłe zachowanie gadów można tłumaczyć tym, że mogły być one już najedzone lub czuły niebezpieczeństwo ze strony dzikich psów, przez co zrezygnowały ze zjedzenia potencjalnej zdobyczy. Ponadto mogły mieć złe doświadczenia z wcześniejszymi próbami pożarcia czworonogów.

"Widzimy, że te analizy kosztów i korzyści pojawiają się w przyrodzie przez cały czas, jeśli chodzi o ekologię żywienia" - powiedział Murray. Dodał także: "Uważam więc, że współczucie krokodyli jest tutaj bardzo mało prawdopodobne".

Jednakże naukowcy w czasopiśmie "Journal of Threatened Taxa" wskazują, że możemy mieć tutaj do czynienia z przypadkiem międzygatunkowej "empatii emocjonalnej", która jest bardzo słabo zbadana. Dlatego też sprawa wydaję się wciąż otwarta.

Dr Murray stwierdził również, że zna przypadki, w których krokodyle wykazały się wyjątkową przebiegłością. Używały grubych patyków, by zwabić patki, by na nich usiadły. W ten sposób zastawiały szczególną pułapkę na zwierzynę. Badacz podkreśla także, że gady potrafią się uczyć na swoich doświadczeniach z przeszłości.

"Dlatego uważam, że ich zdolności poznawcze - oceny otoczenia i pamięci - są znacznie lepsze, niż nam się wydaje" - dodał. Zarówno w Indiach, jak i na Sri Lance notuje się jedne z najwyższych częstotliwości ataków krokodyli na ludzi na całym świecie.

Niezwykłe zachowanie krokodyli zostało opisane w czasopiśmie Journal of Threatened Taxa.

Na Podhalu konie “leczy się rzeźnią”. Szokujące dane o koniach z Morskiego OkaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas