Naukowcy z Wrocławia zrekonstruują dziób dzioboroga abisyńskiego

Dzioboróg abisyński z łódzkiego zoo miał wypadek i złamał sobie dziób. Jego rekonstrukcji podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki nim wyjątkowy ptak będzie miał szansę na normalne życie.

Naukowcy z Wrocławia podjęli się trudnego wyzwania, jakim jest rekonstrukcja dzioba dzioborożca abisyńskiego z łódzkiego zoo. Proteza zostanie wykonana techniką druku 3D
Naukowcy z Wrocławia podjęli się trudnego wyzwania, jakim jest rekonstrukcja dzioba dzioborożca abisyńskiego z łódzkiego zoo. Proteza zostanie wykonana techniką druku 3DUniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiumateriały prasowe

"Dziób poza tym, że jest 'paszczą' do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka" -  tłumaczy dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii z zoo w Łodzi.

Dzioboróg z Łodzi odzyska dziób we Wrocławiu

Dla dzioboroga dziób jest zatem niezbędny do codziennego funkcjonowania. Ptak ma tymczasową protezę, ale trwają przygotowania do skonstruowania bardziej trwałego rozwiązania.

We wtorek dzioboróg abisyński (nazywany Joanną) miał wykonywany we Wrocławiu tomograf dzioba, ale przygotowania do rekonstrukcji trwają już od kilku tygodni. "To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę" - podkreśla dr Tomasz Piasecki  Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowcy przeanalizowali już jak dziób dzioboroga wygląda u ptaka muzealnego. "Mamy tomograf kompletnego dzioba, dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić, jak potem tę protezę przymocować" - wyjaśnia dr Tomasz Piasecki.

Dzioborożec z łódzkiego zoo będzie miał dziób z drukarki 3D

Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D z odpowiedniego tworzywa i konieczne będzie lekkie skrócenie, by móc go stabilnie zamocować. Zabieg ma się odbyć już za ok. miesiąc.

Dzioborożec abisyński w naturze żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek zagrożony wymarciem.

Żółw: Egzotyczny i groźny okaz w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas